fyzicka-aktivita

Vplyv fyzickej aktivity organizmus. Čo jesť po tréningu?

O priaznivých účinkoch fyzickej aktivity nemusíme ani hovoriť. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, čo sa deje s vašim telom po jej vykonaní? Od toho by sa totiž mala odvíjať aj strava, ktorú po aktivite konzumujete.

Čo sa deje vo vašom telo po fyzickej aktivite?

Akonáhle ukončíte akúkoľvek fyzickú aktivitu, vaše telo sa postupne snaží dostať do kľudového režimu. To trvá dlhší čas. Ešte niekoľko hodín po fyzickej aktivite je váš metabolizmus „v pohybe“. Aj keď sa už nehýbete, vaše telo stále pracuje a  spaľujte viac energie ako zvyčajne. Tento jav sa nazýva aj ako EPOC – excess postexcercise oxygen consumption (zvýšená spotreba kyslíku po cvičení).

Dôvodov, prečo po tréningu spaľujete viac kalórií, je hneď niekoľko. Jedným s nich je zvýšená telesná teplota. Okrem toho, váš kardiovaskulárny a respiračný systém ešte intenzívne pracuje, čo má za následok väčšiu spotrebu energie. V krvi je stále zvýšená koncentrácia hneď niekoľko stresových hormónov – adrenalín, noradrenalín, tyroxín a glukortikody, ktoré takisto zrýchľujú látkovú premenu.

Čo jesť po tréningu?

Počas tréningu telo čerpá z glykogénových zásob. Po jeho skončení je potrebné glykogén doplniť. Mali by ste siahnuť najmä po rýchlych sacharidoch ako sú napríklad ovocie ovocné šťavy, sušené ovocie alebo gainer. Výskum potvrdzuje, že najlepší spôsob, ako doplniť svalový glykogén po tréningu je čo najskôr prijať sacharidy s vysokým glykemickým indexom.

Ak je vaším cieľom naberanie svalov a následná regenerácia, odporúča sa konzumovať rýchle sacharidy a bielkoviny. Ideálne, čo najskôr po skončení tréningu. Čím intenzívnejšie trénujete, tým viac kalórií by ste mali prijať na to, aby sa telo správne regenerovalo.

Na regeneráciu telo využíva nie len stravu, ktorú mu po tréningu dodáte, ale aj vnútorné tukové rezervy. Aj keď je vašim cieľom redukcia tuku, nie je potrebné rýchle sacharidy po tréningu vynechať. Musíte dodať telu to, čo fyzickej aktivite potrebuje. Obavy z naberania mať nemusíte, pretože redukcia závisí od celkového energetického príjmu. Pokojne si po tréningu doprajte rýchle sacharidy, nič tým nepokazíte. Dôležité je sa nachádzať v kalorickom deficite.

Tekutiny a elektrolyty

Počas tréningu sa vám z tela vytráca aj množstvo vody, v podobe potu. Je teda potrebné doplniť aj tekutiny. Pri zvýšenej fyzickej aktivite je vhodné siahnuť aj po elektrolytoch. Sú to minerály, ktorých nedostatok môže spôsobiť svalové kŕče, únavu či slabosť.

Medzi základné patria vápnik, sodík, draslík, horčík, fosfor a hydrogénuhličitan. Určité množstvo elektrolytov do tela dostanete zo správnej stravy. Pri zvýšenej fyzickej aktivite by sa ich príjem mal zvýšiť, pretože počas tréningu ich spotreba rapídne stúpa. Ich doplnenie môžete zabezpečiť už počas tréningu v podobe iontových nápojov. Môžete si ich vyrobiť aj doma, inšpirujte sa našim článkom.