Pri joge som zistila, čo všetko moje telo dokáže a to ma hnalo vpred. (Rozhovor)

Jogu pozná snáď každý. Človek sa pri nej uvoľní fyzicky, ale aj psychicky. Nika Kotláriková sa jej venuje už niekoľko rokov. Jej začiatky neboli príliš optimistické.

Vždy bola ohybná a chcela sa v tomto smere posúvať vpred. Na gymnastike jej ale povedali, že je príliš stará, pričom mala iba 10 rokov. Časom sa našla v joge a zistila, že je to pre ňu to pravé. Venuje sa jej do dnes. V rozhovore sa dozvieš, či je joga pre každého, ako s ňou začať a tiež ako sa Nike podarilo prepojiť svoj koníček s pomocou iným.

Joga je známa pre svoje výborné účinky na nie len fyzické, ale aj psychické zdravie. Prečo si s jogou začala ty?

Keď som začala s jogou, videla som predovšetkým za tým ohybnosť, silu a stabilitu. Postupom času som sa však začala zaoberať aj psychológiou a začala som si prepájať niektoré súvislosti. Vtedy som pocítila to, že už nejde len o fyzické cvičenie, ale aj o istý druh mentálnej očisty.

Joga je skvelá nie len na fyzické, ale aj psychické zdravie. Zdroj: Facebook/Nika Kotláriková

Je joga vhodná pre všetky vekové kategórie?

Joga je životný štýl, ktorý človeka môže sprevádzať v ktoromkoľvek veku. Je na konkrétnom jedincovi, akú cestu si zvolí. Pokiaľ ide o fyzické cvičenie, človek si môže jednotlivé pozície (ásany) prispôsobiť podľa úrovne, na ktorú sa aktuálne cíti.

Je to však záležitosť zmýšľania. Dá sa ísť aj ďalej a posunúť svoje hranice. Vyjsť z takzvanej komfortnej zóny. To začalo lákať mňa. Neustále som sa snažila skúšať niečo nové, netradičné. Brala som to ako výzvu. Vtedy som pochopila, čo všetko moje telo dokáže.

Pri joge je dôležité posúvať svoje hranice. Zdroj: Facebook/Nika Kotláriková

Nie je joga ako joga. Dnes už existujú viaceré druhy jogy, môžeš nám ich priblížiť, v čom sa líšia?

Mňa tiež prekvapuje,  koľko ich je. Skúsim priblížiť tie, s ktorými som sa stretla a cvičila.

Ashtanga joga ­ je zaujímavá tým, že sa skladá sa z 8 stupňov: správanie voči okoliu, správanie voči sebe samému, fyzická aktivita, dýchanie, kontrola zmyslov, koncentrácia, meditácia a nadobudnutie jednoty s celkom. Hatha joga je taký mierny štýl ashtanga jogy. Niekde sa uvádza, že je to prvých 5 stupňov Ashtanga jogy. Ja by som ju skôr nazvala „všetko s mierou“.

Power joga ­ je intenzívnejšia forma jogy. Nekladie sa tu veľmi dôraz na filozofiu alebo rozjímanie. Naopak, do popredia ide správne technické prevedenie cvikov a dýchanie.

Mám skúsenosti aj s Acro (duo) jogou. Toto cvičenie prebieha minimálne vo dvojici a ide o rôzne akrobatické pozície. Niekedy je prítomný aj ďalší človek, ktorý koordinuje cvičenie ľudí a vypomáha im pri pozíciách.

Acro joga je pokojne určená aj pre začiatočníkov. Zdroj: Facebook/Nika Kotláriková

Jogalates je joga, ktorú precvičujem sa a zjednodušene môžem povedať, že je to prepojenie jogových cvikov a cvikov z pilatesu.

Prišla si s týmto nápadom na jogalates ty, alebo už niečo podobné existuje?

Pojem jogalates už existuje, nie je to z mojej hlavy. Nepoznám však nikoho, kto sa tomuto cvičeniu v mojej lokalite venuje. To je škoda, a preto som sa rozhodla oboznámiť s týmto zaujímavým cvičením aj ostatných nadšencov jogy, ako som ja.

Dá sa ísť aj ďalej a posunúť svoje hranice. Vyjsť z takzvanej komfortnej zóny.

V čom spočíva jogalates?

Najmä v  prepojení jogových ásan a cvikov z pilatesu. Dýchanie býva pri joge v niektorých prípadoch opačné, ako pri pilatese. Niektoré cviky v joge sú zamerané na statiku alebo ponaťahovanie. V pilatese sú to skôr cviky určené na vykonávanie opakovaného dynamického pohybu. Ja som sa rozhodla to prepojiť.

Skupinové cvičenia majú svoje čaro. Zdroj: Facebook/Nika Kotláriková

Odporúčaš začať s jogou v pohodlí domova, alebo je nutné trénera, ktorý nás usmerní?

Každá z možností má svoje pre a proti. Ja osobne pociťujem väčší komfort , keď cvičím doma. No cvičenie s trénerom tiež prináša benefity (sociálny kontakt, usmernenie). V každom prípade, pokiaľ má človek dostatok všímavosti a sebareflexie, dokáže vypozorovať svoje chyby a napraví ich.

Je potrebné popri joge zaradiť aj iný druh cvičenia? Pomôže to dosahovať lepšie výsledky?

Závisí to od toho, aký druh jogy človek robí. A taktiež to závisí od toho, čo človek od seba očakáva. Robí to pre zmenu zmýšľania? Robí to preto, aby mal vyformované telo? Robí to preto, aby si dokázal dať nohu za hlavu? Už na základe svojich cieľov si vyberá konkrétny druh cvičenia a prispôsobuje si jeho intenzitu. Ja som však za to, aby človek mal aj iné záľuby a venoval sa viacerým športom. Otvára sa mu tak viac možností.

Popri joge je možné zaradiť aj iné cvičenia. Zdroj: Facebook/Nika Kotláriková

V rámci svojich projektov sa snažíš aj pomáhať. Prečo a komu si sa tak rozhodla pomôcť?

Rozbieham platformu na cvičenie online – www.nikafit.sk. Členovia môžu cvičiť podľa stále pribúdajúcich videí v databáze. Zároveň svojím mesačným členstvom podporujú neziskové organizácie a občianske združenia, s ktorými spolupracujem. Cez program DOBRÁ JOGA chcem každý mesiac podporiť vždy s inú neziskovú organizáciu.

Mám aj program DOBRÁ POSILŇOVŇA, kde  spolupracujem s Organizáciou muskulárnych dystrofikov v SR (OMD v SR). Pre túto organizáciu som sa rozhodla preto, lebo aj moja teta má toto ochorenie. Títo ľudia to nemajú ľahké, a je potrebné ich aspoň takto podporiť.

Joga je vhodná pre každého. Zdroj: Facebook/Nika Kotláriková

Je super vidieť, že mladí ľudia nemyslia len na svoje zárobky ale aj na druhých. Plánuješ sa touto cestou uberať aj ďalej a pomáhať ďalším organizáciám?

Ďakujem.  Robím pre tento projekt maximum a veľmi sa poteším, keď sa začnú ľudia pripájať k tejto myšlienke. Rozhodne mi to dodá odvahu pracovať na sebe a na ďalších projektoch, ktoré môžu byť lepšou zmenou vo svete.