dieťa

5 otázok o stravovaní, ktoré trápia rodičov malých detí

Patria mlieko či sladkosti do jedálnička detí vo veku 2 – 3 rokov a koľko zeleniny či ovocia potrebuje?

<em>Zdroj foto: pixabay.com, PublicDomainPictures</em>

Pre svoje deti chceme to najlepšie. Uvedomujeme si, že aj z hľadiska zdravia do ďalekej budúcnosti je dôležitých najmä prvých 1 000 dní ich života. Ráta sa sem aj obdobie tehotenstva, čiže kľúčové je to, aký jedálniček má dieťa zhruba do 2,5 roka života. Ak sme sa aj v tehotenstve nestravovali úplne ukážkovo, môžeme to zachrániť práve zdravou, pestrou a vyváženou stravou minimálne do tohto veku.

Preto sme pre vás pripravili odpovede na 5 najčastejších otázok, ktoré sa týkajú stravovania detí od dvoch rokov do nástupu do škôlky.

Je pre dieťa dobré kravské mlieko?

Názory odborníkov sa v tomto smere rôznia. Avšak v rámci Slovenska stále prevláda názor, že mlieko do jedálnička dieťaťa patrí v prípade, že nemá zdravotné problémy (intoleranciu, ekzém, astmu a podobne). Veľmi dôležité je však dbať na kvalitu mlieka, ideálne je mlieko z ekologického poľnohospodárstva.

V rámci mliečnych výrobkov sa odporúčajú kvalitné syry, kyslomliečne produkty a biele jogurty, ktoré môžeme dochutiť, napríklad čerstvým alebo sušeným ovocím.

Naopak, nevhodné sú rôzne sladké tvarohové dezerty s detskými motívmi, termizované pochúťky, ochutené jogurty či pudingy, pretože väčšina z nich je plná cukru, jeho lacných náhrad (glukózovo-fruktózový sirup) a pridaných látok. Neodporúča sa ani konzumácia tavených syrov. Dôležité je teda čítať etiketu a snažiť sa vybrať čo „najčistejšie“ mliečne výrobky.

Zd<em>roj foto: pixabay.com, congerdesign</em>

Ktoré obilniny a pseudoobilniny by nemali chýbať v detskom jedálničku?

Čím pestrejšiu škálu obilnín a pseudoobilnín zaradíme do detského jedálnička, tým lepšie. Obilniny a pseudoobilniny sú zdrojom mnohých významných látok, ako napríklad komplexných sacharidov (výborne zasýtia, energia sa z nich uvoľňuje postupne, čiže nespôsobujú kolísanie krvného cukru), bielkovín, vitamínov skupiny B, vitamínu E, mnohých minerálov a stopových prvkov v závislosti od konkrétneho druhu obilniny.

Čo zaradiť do detského jedálnička? Výborné sú ovos, raž, ryža, kukurica, pšeno (proso), pohánka či jačmeň. Pšenicu sa snažíme obmedziť na minimum. Exotické druhy pseudoobilnín ako quinoa či amarant môžeme vyskúšať najskôr po zavŕšení tretieho roku života.

Výhodou obilnín a pseudoobilnín je nielen nutričný profil ale aj to, že sa dajú využiť na desiatky spôsobov. Vyskúšajte dieťaťu pripraviť pohánkovú kašu, zeleninové krupoto, pšenové placky alebo ovsené tyčinky so sušeným ovocím. Receptov nájdete na internete i v zdravých kuchárskych knihách neúrekom.

V akej forme podávať dieťaťu obilniny? Po druhom roku života pomaly a postupne pridávame do jedálneho lístka obilniny vo forme celých zŕn. Snažíme sa, aby celé zrná tvorili minimálne polovicu z celkovo konzumovaných obilnín a pseudoobilnín.

Pri pečive preferujeme doma pripravené z kvásku a kombinujeme viaceré druhy múk, aby sme dosiahli čo najvyššiu výživovú hodnotu.

Ako často má dieťa jesť ovocie a zeleninu?

Po druhom roku života sa snažíme o to, aby si dieťa zvyklo na konzumáciu ovocia a zeleniny nie 3 razy denne, ale 5-krát denne, ako je to u dospelých. Aj tu platí, že ovocie tvorí 2 porcie, zelenina zhruba 3.

Ak má dieťa problém s ovocím a zeleninou, zamyslime sa nad tým, či sme mu dobrým príkladom. Darmo ho budeme nútiť jesť brokolicu, ak ju sami vyhadzujeme z taniera. Deti sa najlepšie učia od svojich rodičov, takže to nepodceňujme a buďme dobrými vzormi aj v tomto smere. Z vlastnej skúsenosti vieme, že to funguje.

<em>Zdroj foto: pixabay.com, silviarita</em>

Platí, že do troch rokov nemá jesť dieťa sladkosti?

V tomto smere sa drvivá väčšina lekárov, odborníkov na výživu a dokonca aj psychológov zhodne. Sladkosti, teda bežné komerčné sladkosti, sú pre deti do troch rokov absolútne nevhodné. Dokonca aj psychológovia s týmto odporúčaním súhlasia a pridávajú odporúčanie, že aj dieťa od 3 – 6 rokov by malo jesť bežné sladkosti iba raz týždenne a to za odmenu!

Veľký pozor treba dať aj na sladené nápoje, rôzne džúsy a limonády. Pre dieťa je najlepším pitným režimom čistá voda, bylinkové alebo ovocné čaje a príležitostne zriedené ovocné a zeleninové šťavy pripravené doma.

Výbornou alternatívou sladkostí je, napríklad sušené ovocie, detské výživy alebo doma pripravené koláče či sušienky v zdravšej verzii. Dobrou voľbou je aj kvalitná horká čokoláda s obsahom 70 % kakaa. Nebojme sa toho, že dieťaťu nebude chutiť – ak sa s ňou zoznámi skôr, ako s bežnými „čokoládami“, bude ju milovať.

<em>Zdroj foto: pixabay.com, piepie</em>

Ako je to s jedlami tradičnej slovenskej kuchyne?

Všetci vieme, alebo aspoň tušíme, že klasické slovenské jedlá nie sú vhodné ani pre dospelých. Snažme sa teda vyhnúť tomu, aby dieťa do troch rokov konzumovalo vyprážané pokrmy, salámy, klobásky, párky, jedlá z rýchleho občerstvenia či rôzne priemyselne spracované potraviny.

Naopak, preferujme lokálne a sezónne suroviny a jedlá, ktoré sú jednoduché na prípravu a je v nich zachovaných maximum živín.