med

Na čo si dávať pozor pri kúpe medu?

Med patrí medzi obľúbené sladidlá a mnohí ním nahrádzajú cukor. Určite predstavuje zdravšiu variantu cukru ale platí, že ani s ním by ste to nemali preháňať.

Najmä preto, že med patrí medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom. To znamená, že glukóza sa nám do krvi vstrebáva rýchlo. Je to takzvaný rýchly zdroj energie. Preto sa odporúča konzumovať primerane a ideálne s inou potravinou, na ktorú sa naviaže, čím sa jeho glykemický index zníži.

Med je skvelou náhradou cukru, vhodný je napríklad aj do kávy.

Ak si vyberiete správny med, prospeje to vášmu organizmu hneď z viacerých dôvodov. Med obsahuje minerálne látky, vitamíny, peľ, antioxidanty a proteín. Je výborným pomocníkom pri zápaloch a pomáha liečiť chrípku a prechladnutie. Tiež podporuje imunitu a má upokojujúci účinok. Priaznivé účinky by sme mohli menovať pokojne ďalej, je ich skutočne veľa. Dôležité je ale vedieť, po akom mede siahnuť, ak si nechceme domov priniesť iba predražené sladidlo. Ako si vybrať správny med a na čo si dávať pozor pri jeho kúpe?

Pasterizované vs. pastované medy

Hlavný údaj, ktorý by ste si mali pri mede všímať je pasterizácia. Pri pasterizácií sa med ohrieva na vysokú teplotu, čo mu neprospieva. Vtedy sa z neho totiž vytrácajú enzýmy, vďaka ktorým je med taký výnimočný. Pokiaľ teda chcete zachovať v mede všetky jeho prospešné látky, pasterizovanému medu sa radšej vyhnite.

Práve pasterizácia je dôvod, prečo med nekryštalizuje. Kvalitný med ale kryštalizovať musí.

Med sa odporúča konzumovať primerane a ideálne s inou potravinou, na ktorú sa naviaže, čím sa jeho glykemický index zníži.

Ak chcete kvalitný med, siahnite po pastovanom mede. Touto technológiou sa med jemne melie na menšie kryštáliky cukru. Pre med predstavuje šetrný spôsob spracovania a preto za neho prospešné enzýmy nevytrácajú. Takýto med je hustejší ako pasterizovaný, čo môže byť nepraktické. Môžete ho trochu ohriať, nie však príliš. Nesmie byť horúci, len vlažný.

Pri výbere medu dbajte na to odkiaľ pochádza a ako bol spracovaný.

Včelí med a med. Aký je v tom rozdiel?

Aj taká banalita, akou je názov, zohráva pri mede dôležitú úlohu. Ak v obchode zbadáte názvy ako medík či med, zbystrite pozornosť. V skutočnosti nejde o med, ale o sladidlo, ktoré okolo peľu ani neprešlo. Ak teda chcete skutočný med od včiel, musí byť označený ako včelí med.

Včelí med od včelára

Problém medov z obchodov pri pasterizácií nekončí. Často sú aj filtrované a nemožno zistiť, odkiaľ pochádzajú. Môže ísť o zmes medov z rôznych krajín a tak môžu obsahovať rôzne nepovolené látky či antibiotiká, ktoré sú u nás zakázané. Ak ti nebudete dávať pozor pri kúpe medu, miesto kvalitného medu si domov prinesiete len predražené sladidlo bez peľu.  

Máme šťastie, pretože na Slovenku o kvalitný med nie je núdza. Ak siahnete po slovenskom mede, najlepšie priamo od včelára, kvalitu máte zaručenú. Takýto med je vyrábaný z peľu a nektáru rastlín, ktoré rastú u nás.

To znamená, že váš organizmus je na ne prispôsobený a je málo pravdepodobné, že sa u vás prejaví napríklad alergická reakcia. To sa o medoch zo zahraničia povedať nedá. Tie obsahujú peľ z rôznych exotických rastlín, na ktoré nie sme zvyknutí a môžu nám uškodiť.

Za kvalitný med od slovenského včelára si síce trochu priplatíte ale stojí to za to. Investícia do vlastného zdravia je vždy dobrý nápad. Na to myslite vždy v obchode, pri akejkoľvek potraviny.

Preferujte medy vyrábané na Slovensku.