banany

Pravda o banánoch. Sú lepšie BIO či konvenčne pestované?

Banány patria k celosvetovo najviac konzumovanému ovociu. Oplatí sa ich zaradiť do jedálnička a aké si vybrať?

<em>Zdroj foto: pixabay.com, Manfredrichter</em>

Banány sú neodmysliteľnou súčasťou väčšiny slovenských domácností. Máme ich radi, pretože sú chutné a mnohí z nás si uvedomujú aj ich zdravotné benefity vyplývajúce zo zastúpenia viacerých prospešných látok. Avšak banány neraz obsahujú aj zvyšky pesticídov.

Banány a pesticídy

Pokiaľ sa zaujímate o zdravé stravovanie, potom sa zrejme riadite zásadou, že ak sa jedná o ovocie či zeleninu dovážanú z tretích krajín, je lepšie voliť bio kvalitu.

Toto tvrdenie potvrdzujú aj informácie z relácie A DOST, ktorá bola venovaná práve testovaniu banánov v špičkových pražských laboratóriách. Čo odborníci zistili?

V konvenčne pestovaných banánoch objavili 2 – 7 druhov pesticídov, pričom ani jeden z nich neprekročil reziduálny limit. To znamená, že banány obsahovali kokteil pesticídov, na ktorý však limity neexistujú, nakoľko je možný výskyt rôznych kombinácií. Pozitívnou správou je, že odborníci z Európskej únie pracujú aj na nastavení týchto dôležitých hodnôt.

Ako dopadli banány z ekologického poľnohospodárstva? Podľa tohto prieskumu bio banány neobsahovali žiadne pesticídy, alebo iba ich nepatrné stopy.

Aj tento prieskum teda potvrdil, že je lepšie dopriať si radšej menej banánov v bio kvalite, keďže sú drahšie, ako veľa tých konvenčne pestovaných. Týmto spôsobom dodáme telu slušné množstvo prospešných látok, ktoré banány obsahujú a, naopak, nezaťažíme ho zvyškami pesticídov.

<em>Zdroj foto: pixabay.com, Alexas_Fotos</em>

Zdravotné benefity banánov

Sú nabité živinami

Jeden stredne veľký banán s hmotnosťou približne 120 g obsahuje 105 kcal, 27 g sacharidov, 1,3 g bielkovín, 0,4 g tuku a 3,1 g vlákniny. Ďalej v ňom nájdeme slušné množstvá vitamínov skupiny B, konkrétne vitamínu B2, B3, B5, B6 a kyseliny listovej.

Okrem toho sa v stredne veľkom banáne nachádza približne 17 % odporúčanej dennej dávky (ODD) vitamínu C, 16 % ODD mangánu, 12 % ODD draslíka, 8 % ODD horčíka, 5 % ODD medi a 3 % ODD fosforu.

Opomenúť nemožno ani antioxidanty, konkrétne katechíny. Tie sú spájané so znížením rizika srdcových chorôb a degeneratívnych ochorení.

To znamená, že z nutričného hľadiska sú banány i napriek vyššiemu obsahu sacharidov zaujímavým ovocím, ktoré nám rýchlo dodá energiu pred náročnou skúškou, pracovnou poradou alebo poslúži na doplnenie uhľohydrátov i minerálov po náročnom tréningu.

Napomáhajú udržaniu zdravia tráviaceho traktu

V jednom banáne sa nachádzajú zhruba 3 g vlákniny, ktorá je dôležitá pre pravidelné vyprázdňovanie. Dospelý človek by mal podľa odporúčaní zjesť 25 – 30 g vlákniny denne.

Banány teda možno považovať aj za prevenciu zápchy či nadúvania. Avšak pri navyšovaní nedostatočného príjmu vlákniny je dôležité dbať aj na pitný režim, pretože veľa vlákniny a málo vody môže spôsobiť zápchu.

Zlepšujú náladu

Banány majú priaznivé účinky aj na naše psychické rozpoloženie. Sú za to zodpovedné vitamíny zo skupiny B a aj aminokyselina tryptofán, ktorá je prekurzorom serotonínu, teda hormónu dobrej nálady. Na zlepšení nálady sa podieľajú aj niektoré antioxidanty napomáhajúce uvoľňovaniu dopamínu.

Podporujú zdravie srdca a obličiek

Banány sú pre zdravie srdca dôležité z toho dôvodu, že obsahujú draslík a horčík. Draslík sa podieľa na kontrole krvného tlaku. Deficit horčíka môže viesť k viacerým kardiovaskulárnym ochoreniam, ako napríklad koronárnej chorobe srdca či artériovej hypertenzii.

Zastúpený draslík tiež prispieva k zdravej funkcii obličiek. V štúdii odborníkov zo Štokholmu, konkrétne z Národného ústavu enviromentálneho lekárstva, zistili, že ženy, ktoré si dopriali 2 – 3 banány týždenne mali o 33 % nižšie riziko, že u nich vznikne ochorenie obličiek.