Aký je ideálny pitný režim počas dňa a ako naň dohliadnuť?

Pitný režim je často zanedbávaný a podceňovaný. Pritom ide o základ, bez ohľadu na to, aký máte cieľ. Mnohí nepijú preto, že zabúdajú. Iní zas preto, že to nepovažujú za podstatné. Nesprávny pitný režim môže mať na svedomí hneď niekoľko zdravotných komplikácií.

Väčšina ľudí sa napije až vtedy, keď začne pociťovať smäd. To je ale neskoro, pretože smäd je už signálom nesprávneho pitného režimu. Ten treba zabezpečiť v pravidelných dávkach, tak aby sme pocitu smädu predchádzali.

Dehydratácia a zavodnenie

Ak pravidelný pitný režim zanedbáte, hrozí vám v prvom rade dehydratácia. A ako sa dehydratácia prejavuje? Medzi najčastejšie príznaky dehydratácie patrí smäd, sucho v ústach, únava, vysušenie sliznice na perách a jazyku, bolesť hlavy, podráždenosť, zníženie schopnosti fyzickej aktivity až bezvedomie. Každá situácia má dva extrémy. Môže sa stať, že vody pijete počas dňa viac ako je vhodné a zavodníte si organizmus. Je to rovnako škodlivé ako dehydratácia. Ako obom extrémom predísť? Vhodnými tekutinami a správnym nastavením pitného režimu počas dňa.  

Čo piť počas dňa?

Ako už určite tušíte, najlepší variant je čistá voda. Môžete ju z času na čas nahradiť minerálnou vodou alebo nesladenými čajmi. Zabudnite na rôzne sirupy, džúsy či miešané nápoje. Aj tie síce obsahujú vodu, ale aj množstvo cukru, umelých látok a dochucovadiel.

Ich konzumáciou docielite len chuť na  sladké a o krátky čas budeme znovu pociťovať pocit smädu. Okrem toho sladené nápoje sú častou príčinou akné, zubného kazu a môžu tiež nepriaznivo ovplyvniť tráviaci systém. O ich kalorických hodnotách snáď ani nemusíme hovoriť.

Miesto džúsu z času na čas zvoľte napríklad smoothie z čerstvého ovocia. Oklamete svoje chuťové bunky niečím sladkým a zároveň svojmu telu neuškodíte.

Nie len nápoje v našom jedálničku predstavujú zdroj vody. Aj polievky sú jej výborným zdrojom. Nemáme na mysli krémové polievky ale napríklad čistý kurací alebo zeleninový vývar. Zaraďte ich do jedálnička a príjem vody za deň zvýšite bez toho, aby ste sa museli nútiť počas dňa piť.

Koľko piť počas dňa?

Už viete, aké tekutiny sú vhodné a ktoré menej. Ďalším dôležitým bodom je množstvo vody. Všeobecne ale platí, že nikto by nemal podliezť hranicu 1,5 litra vody za deň. Je treba podotknúť, že je to individuálne. Ideálne je skúšať a sledovať reakcie tela.

Skúste si stanoviť, že za deň vypijete napríklad 2 litre vody a sledujte, čo vám počas dňa hovorí vaše telo. Pociťujete smäd? Cítite sa unavený? Chodíte pričasto na toaletu? Čo sa týka toalety, je to niekedy klamlivé a je potrebné pozorovanie vykonávať dlhšie. Keď totiž rapídne zo dňa na deň zvýšite pitný režim, budete toaletu samozrejme navštevovať častejšie. Po niekoľkých dňoch si ale telo zvykne a všetko sa vráti do normálu.

Výpočet pitného režimu

Na výpočet pitného režimu existuje dokonca aj vzorec. Treba ho ale brať s rezervou. Jeho výsledok nepredstavuje automaticky vás ideálny príjem vody za deň. Na každých 15 kg hmotnosti, treba vypiť minimálne 0,5l vody. Človek s váhou 65 kg si vypočíta optimálny pitný režim nasledovne:

65 : 15 = 4,3 x 0,5 = 2,15l

Človek, ktorý váži 65 kg by mal tým pádom počas dňa vypiť 2,15 l vody. Nemusíte sa tohto počtu presne držať ale povie vám, že vás ideálny príjem sa pohybuje okolo 2 litrov vody za deň. Môžete začať testovať a skúšať. 2 litre, 2,15 litra, 2,5 litra. Len tak nájdete ideálne množstvo pre vaše telo.

Pitný režim počas fyzickej aktivity

Nezabudnite navýšiť pitný režim v prípade vykonávania fyzickej aktivity alebo v letných mesiacoch počas horúčav. V prípade vykonávania fyzickej aktivity v horúcich dňoch vonku to platí dvojnásobne.

Kedy piť a ako si pitný režim počas dňa ustrážiť?

Prvý pohár vody by ste mali vypiť hneď po prebudení. Z rána je to výborný spôsob, akým vaše telo naštartujete a môžete celý deň bez problémov fungovať. Počas dňa sa odporúča piť každú hodinu približne 2 decilitre vody. Určite si hovoríte, že teória fajn, alebo ako si to v praxi ustrážiť?

Dnes existuje aplikácia snáď na všetko. Aj na pravidelný pitný režim. V aplikácii si môžete nastaviť ako často vás má mobil upozorniť aj akým spôsobom. Môže ísť o zvonenie, upozornenie v lište smartfónu alebo len vibrovanie. Výber je len na nás. Ak nevlastníte smartfón, môžete použiť klasický budík, ktorý splní rovnaký účel. Zo začiatku vás to bude možno otravovať. Po čase si zvyknete a budete môcť všetky upozornenia vypnúť, pretože to začnete brať ako samozrejmosť.

Výborný spôsob je tiež mať vodu stále pri sebe. Ak plánujete byť celý deň doma, naberte si hneď ráno plný džbán vody a dajte si ho na miesto, kde sa budete zdržiavať najčastejšie.

Ak budete na cestách, neoddeliteľnou súčasťou tašky sa musí jednoznačne stať fľaša vody. Nespoliehajte sa na to, že si ju po ceste niekde kúpite. Budete určite zaneprázdnení a na pitný režim zabudnete. Buďte vždy pripravení.