Viete, ako zistíte percento tuku vo vašom tele?

Pri chudnutí je dôležité sledovať aj iné parametre ako je váha. Číslo na váhe vám nič nepovie. Sledujte radšej percento tuku.

Predtým, ako prejdeme k samotnému výpočtu, ujasnime si, z čoho sa vaše telo skladá. Okrem tučnej hmoty obsahuje aj takzvanú hmotu netučnú. Patria tam svaly, kosti, vnútornosti, koža a voda.

Musíte si uvedomiť, že sval váži viac, ako tuk. Ak budete sledovať len číslo na váhe, nikdy to nebude spoľahlivý ukazovateľ. Preto je dobré, aby ste vedeli, aký podiel z celkových kilogramov tvorí tuk.

Nespoliehajte sa pri chudnutí na číslo na váhe

Najpresnejšie to zistíte prostredníctvom magnetickej rezonancie. Relatívne presné a dostupné sú prístroje na princípe bio elektrickej impedancie. Nájdete ich u výživových poradcov. Ďalšou z metód je kaliper.

Orientačne vám ale poslúžia aj nasledovné výpočty. Poďme sa teda pozrieť na to, ako jednoducho vypočítať percento tuku v tele.

Pre najspoľahlivejšie výsledky využijeme miery a následne vzorec. Budete potrebovať klasický krajčírsky meter, kalkulačku s funkciou LOG a pár voľných minút.

1. Krok – zistite svoje miery

K výpočtu budete potrebovať tri základné miery: krk, pás, boky a výšku.

Krk

Pri meraní krku je dôležité, odmerať ho tesne pod ohryzkom a kolmo na pozdĺžnu os krku.

Pás

Pás je najužšie miesto brucha. Merajte ho na holej koži a dávajte si pozor, aby meter bol narovnaný a rovnobežný s podlahou.

Boky

Pri meraní bokov priložte meter na najväčší výstupok zadku pri pohľadu zboku.

Všetky miery zaokrúhľujte na najbližší pol centimeter.

Pri chudnutí si všímajte miery, nie samotnú váhu

2. Krok – vzorec na výpočet tuku

Tú zdĺhavejšiu časť máte za sebou. Teraz jednoducho dosaďte miery do nasledovného vzorca:

Percento telesného tuku =

163,205 x LOG (pás + boky – krk) – 97,684 x LOG (výška) – 104,912

Teraz už viete, koľko percent z vašej hmotnosti tvorí tuk. To vám samo o sebe veľmi nepovie. Porovnajte si svoje percento tuku s odporúčanými hodnotami u žien:

35 a viac – obezita

25 – 35 – normálna postava,

18 – 25 – atletická postava,

pod 18 – podvýživa*

*ak sa nejedná o genetickú predispozíciu, alebo športovca s predpokladom k nízkemu tuku

U mužov sa môžu hodnoty pohybovať nižšie.

Na internete nájdete aj rôzne online kalkulačky. Môžete si skúsiť vypočítať percento tuku aj pomocou kalkulačky a následne hodnoty porovnať. Ak chcete mať údaj čo najpresnejší, vyhľadajte vo svojom okolí výživového špecialistu, ktorý vám spraví kompletnú analýzu tela. Takáto analýza vám prezradí nie len percento tuku v tele, ale aj svalov, vody a mnohé ďalšie zaujímavé ukazovatele.

Skôr, ako začnete nadávať na zlú genetiku a ťažké kosti, uistite sa, že nerobíme jednu, z najčastejších chýb pri chudnutí.