Jedálniček na mieru od výživového poradcu bola tá najlepšia investícia do seba a do mojej rodiny (Rozhovor)

Cesta ku krajšiemu a hlavne zdravému telu nie je vždy ľahká. Pod správnym vedením ale môžete dosiahnuť výsledky, o akých sa vám ani nesnívalo. Erika je dôkazom, že sa to dá aj pri dvoch malých deťoch.

Pri chudnutí je niekedy potrebné požiadať o odbornú pomoc. Aj keď si myslíte, že všetko robíte správne, len výživový poradca vám nastaví zrkadlo a vy pochopíte, kde ste robili doteraz chybu. To bol presne prípad Eriky, ktorá si jedného dňa povedala „dosť“ a rozhodla sa kontaktovať výživového poradcu Libora Javra, ktorý jej poskytol pomocnú ruku.

Vytvoril jej jedálniček na mieru, ktorý jej konečne ukázal cestu, akou sa uberať.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste kontaktovali výživového poradcu?

Problémy s váhou som začala pociťovať pár mesiacov po druhom pôrode. Váha stále stúpala. Každým dňom sa na mňa kilá lepili viac a viac. Snažila som sa upraviť stravu, ale samej mi to nešlo. Zlom nastal, keď som poctivo tri mesiace chodila behať, tri až štyrikrát do týždňa a váha bola stále rovnaká. Vtedy som pochopila, že problém bude v strave.

Kamarátka mi poslala pozvanie do Liborovej skupiny: Klub výživového štúdia. Spočiatku som iba sledovala Liborove prednášky, no čím ďalej tým viac som bola presvedčená, že budem potrebovať odbornú pomoc. Zlomový bod bol, keď som si vypočula prednášku o tom, ako nemá význam držať diéty, ale že sa človek musí naučiť správne jesť.

A to bolo to, čo som naozaj chcela: už žiadne diéty. Vedela som, že sama to už ďalej nezvládnem a jedálniček na mieru som považovala za najlepší spôsob,

Aká bola vaša strava predtým?

Myslela som si, že robím všetko správne. No nebolo to tak. Napríklad som si myslela, že jem pravidelne. Vďaka spolupráci s Liborom som si ale uvedomila, že som často vynechávala večere a niekedy aj desiate. Myslela som si, že keď budem jesť menej, nemôžem tým nič pokaziť. Teraz už viem, že to tak nie je.

Pochopila som, že musím jesť toľko, aby môjmu telu nič nechýbalo. Naučila som sa nastaviť si režim, ktorý mi vyhovuje. Dovtedy som vyskúšala niekoľko diét. Schudla som. Ale iba nachvíľu. Hneď, ako som sa začala normálne stravovať, kilá sa mi vrátili späť.

Jedálniček na mieru by mal vyskúšať každý, kto má problém schudnúť a drží neustále diéty. Tie nevedú nikam. Ja som to našťastie pochopila teraz už viem, ako sa správne stravovať dlhodobo.

Jedálniček na mieru bol prínosom nie len pre Eriku, ale aj pre jej rodinu. Zdroj: Osobný archív

Bol pre vás nový jedálniček na mieru veľká zmena?

Čo sa týka potravín, tak ani nie. Keďže sa ma Libor na prvej konzultácii pýtal aké potraviny mám rada a aké nie. Jediná zmena bola pre mňa veľkosť porcií. Začala som jesť viac a paradoxne váha začala klesať.

V čom vidíte najväčší prínos, že ste začali spolupracovať s výživovým poradcom?

Najväčší prínos vidím v tom, že som pochopila princíp stravovania, nemusím sa obmedzovať a môžem si dať aj sladké. Toho sa všetky ženy boja.

Pri správnej strave ale nie je potrebné sa sladkého úplne vzdať. Musíte vedieť, čo a koľko môžete zjesť. To som nevedela ani ja, ale pravidelnou komunikáciou a spoluprácou s Liborom som sa to postupne naučila. Bez neho by som určite dnes nebola tam, kde som.

„Zlom nastal, keď som poctivo tri mesiace chodila behať, tri až štyrikrát do týždňa a váha bola stále rovnaká..“

Ako prebiehala spolupráca?

Mali sme pravidelné konzultácie, kde sme hovorili o všetkom, s čím som mala problém. Zaujímal sa, ako sa mi darí a čo sa mi páči. Nikdy nebol nepríjemný, ani prísny. Spolupráca s ním bola založená na kamarátskom prístupe, vždy ma pochválil a to ma ešte viac motivovalo.

Libor je príjemný, milý mladý človek. Ak som si nebola niečím istá, napísala som mu a on mi vždy poradil. Často aj mimo našich pravidelných konzultácii.

Nemali ste problém skĺbiť všetky ostatné aktivity a starostlivosť o domácnosť s novým stravovaním?

Pre mňa bola zmena stravovania príjemná. Časovo nebola o nič náročnejšia ako predtým. Keďže som na materskej a mám 2 malé deti, stále sa u nás varí. Aj keď som mala jedálniček na mieru iba ja, prispôsobila sa tomu aj moja rodina.

Pozitívny vplyv to malo na môjho manžela, ktorý si po 11 rokoch začal brať do práce desiatu aj obed. Samozrejme, výsledky správnej stravy sa odzrkadlili aj na ňom.

Niekto bol z je premeny nadšený, niekto menej. Robila to však pre seba. Zdroj: Osobný archív

Aké boli názory okolia na začiatku a aké sú teraz?

Spočiatku boli ohlasy rôzne. Boli ľudia, ktorí so mnou súhlasili, že ak to človeku nejde samému nie je dôvod, prečo nevyhľadať odbornú pomoc. Ale boli samozrejme aj ľudia, ktorí mi hovorili, že jedálniček na mieru sú zbytočne vyhodené peniaze. Keď ale začali vidieť výsledky, nestíhali sa diviť.

Aj teraz, po mojej premene, sú rôzne ohlasy. Veľa ľudí ma chváli, no niekto s opatrnosťou vraví „si už veľmi chudá“  Každému sa páči niečo iné.

Veľkú hlavu si z toho ale nerobím. Nerobila som to pre iných, ale pre seba. Mám viac energie a som fyzicky aktívnejšia. Objavila som nové záľuby, napríklad turistiku, alebo beh. Celkovo je môj život teraz aktívnejší.

„Pri správnej strave ale nie je potrebné sa sladkého úplne vzdať. Musíte vedieť, čo a koľko môžete zjesť.“

Je niečo, čo ste mali problém dodržiavať, prípadne vám niečo nechutilo?

Nevadilo mi nič. Jedálniček bol vyrobený na mieru pre mňa. Nemala som tam nič, čo by mi nechutilo. Naopak, zmenili sa mi chute a začala som jesť veci, ktoré som predtým nejedávala.

Erika skúšala predtým mnoho diét, ale konečne pochopila, že nemajú zmysel. Zdroj: Osobný archív

Keby ste sa mohli rozhodnúť znovu, išli by ste do toho?

Určite áno. Každému by som odporučila, aby do toho šiel a nehanbil sa požiadať o odbornú pomoc. Často sa stretávam s tým, že ľudia míňajú na rôzne hlúposti. Či už ide o materiálne veci, alebo spomínané diéty. 

Pre mňa bola toto najlepšia investícia do seba a do mojej rodiny. Jediné, čo ma mrzí je, že mi trvalo tak dlho, kým som sa k tomu odhodlala.

Dosiahli ste také výsledky, ako ste očakávali? Aké máte ďalšie ambície?

Výsledky som dosiahla lepšie ako som kedy dúfala. Momentálne sa začínam zameriavať na silové cvičenia a tak mi začína zase nová etapa. Vždy má človek na sebe čo zlepšovať, len musí chcieť.

A ako hodnotí premeny Eriky Libor Javro, jej výživový poradaca?

„Spoluprácu hodnotím veľmi pozitívne. Erika od začiatku počúvala moje rady. Dokonca si ich presne pre seba vedela prispôsobovať. To je veľmi dôležité najmä do budúcna. Nie vždy sa budete riadiť podľa presného plánu. Preto je kľúčové pochopiť ten princíp. To išlo Erike veľmi dobre. Pýtala sa veľmi rozumné otázky a ihneď ich aplikovala do praxe.

Počas spolupráce som nemal ani najmenšie pochybnosti o tom, že cieľ dosiahne. Bola vzornou klientkou a som na ňu hrdý. Verím, že sa naučila veci, ktoré jej budú pomáhať aj naďalej.“