Existuje celý rad foriem kofeínu. Niektoré formy sú preferované športovcami – kofeínové prípravky vo forme prášku, gélu, žuvačky, tablety alebo spreju. Tieto formy sú vhodné pred tréningom a dokážu športovcov nabudiť aby podávali lepšie výkony.
Bežná populácia siaha po dostupnejších formách, najmä káve. Ide bezpochyby o najpopulárnejší zdroj kofeínu. Ako je to s jeho obsahom? Ako si vybrať kávu v kaviarni, aby vás skutočne nakopla? A čo instantná káva, ktorá je často súčasťou našich raňajok?
Na čo si dávať pozor pri kúpe kávy?
Existuje niekoľko druhov káv a treba na to myslieť aj pri jej výbere. Rôzne druhy káv obsahujú aj odlišné množstvo kofeínu.
Bezkofeínová káva
Bezkofeínová káva a jej príznačný názov nás môže zmiasť. Hovorí totiž jednoznačne, že neobsahuje žiaden kofeín. Pravdou je, že aj napriek svojmu názvu kofeín obsahuje. Ide však o minimálne množstvo, ktoré spravidla nesmie presiahnuť 0,3%.
Instantná káva
Obľúbená je tiež instantná káva, ktorá sa nájde azda v každej domácnosti. Pri kúpe by ste si mali v prvom rade všímať názov. Niektoré výrobky obsahujú totiž okrem 100% kávy aj pridané kávoviny. Na etikete to ale výrobca musí uviesť. Ak teda na etikete objavíte rôzne variácie kávy ako „café“ alebo „kávička“, zbystrite pozornosť a skontrolujte, či ide o 100% kávu alebo len zmes kávovín. Ak vám ide o nárast energie, určite voľte kávu bez pridaných kávovín.
Rozpustná, alebo instantná káva musí s pravidla obsahovať najmenej 2,5% kofeínu. Rozdielny je aj obsah kofeínu v robuste a arabike. Robusta obsahuje kofeínu viac. Pri rozpustnej káve sa ale nedozvieme, či ide o arabiku, alebo robustu. Výrobca totižto nie je povinný túto informáciu uvádzať.
Zalievaná káva
Ďalšou kategóriou je klasická zalievaná káva. Poznáme ju pod rôznymi názvami ako „turek“ alebo „smeťová káva“. Tá obsahuje skutočne dosť veľké množstvo kofeínu, preto by ste mali byť s jej užívaním opatrný, najmä ak máte zvýšený tlak alebo iné srdcovo-cievne ochorenia.
Na čo si dávať pozor pri výbere kávy v kaviarni?
Určite to poznáte. Prídete do kaviarne, otvoríte nápojový lístok a máte na výber niekoľko druhov káv. Ktorú si zvoliť, ak chcete do seba dostať čo najviac kofeínu? Táto infografika vám snáď pomôže, pri vašom ďalšom výbere.
Z uvedených druhov káv bude mať najvýraznejší vplyv na nárast energie doppio. Obsahuje totiž raz toľko kofeínu, ako klasické espresso. Naopak najmenej kofeínu obsahuje ristretto, len 20 mg.
Zvážiť treba aj pridanie mlieka. Na mlieko sa totiž viažu prospešné antioxidanty, nie je to ale viac ako 30%. Málokto ale pije kávu kvôli antioxidantom a preto ak si viac pochutíte na káve s mliekom, pokojne si ho doprajte.
Predsa len sú situácie, v ktorých sa mlieko v káve neodporúča. Ide napríklad o redukčné diéty, kedy je potrebné strážiť si príjem kalórií. Vtedy pitie napríklad cappuccina alebo latte na pravidelnej báze môže mať vplyv na úbytok váhy.