voda

Zabudnite na iontové a regeneračné nápoje z obchodu. Vyrobte si ich doma

Počas fyzickej aktivity telo čerpá energiu z glykogénových zásob. Po aktivite je potrebné glykogén doplniť, ideálne rýchlymi sacharidmi a bielkovinami. Počas zvýšenej fyzickej aktivity  rapídne stúpa aj spotreba elektrolytov. Tie sú nevyhnutné z hľadiska regenerácie vášho organizmu.

Ak do 15 minút telu doprajete, to čo potrebuje, dokáže sa rýchlejšie regenerovať. Dokáže sa na záťaž adaptovať a v krátkom čase môžete opäť plnohodnotne trénovať.

Už počas tréningu môžete zvoliť iontové nápoje. Tie sú zdrojom elektrolytov. Ak nechcete investovať do iontového nápoju z obchodu, vyrobte si ho jednoducho doma.

Domáci osviežujúci iontový nápoj

Budete prekvapení, aké jednoduché je pripraviť iontový nápoj v domácich podmienkach. Budete potrebovať iba základné ingrediencie, ktoré sa určite nájdu u každého z vás. Keď raz vyskúšate túto alternatívu, už nikdy nebudete chcieť investovať do komerčných iontových nápojov. Budete potrebovať:

  • 2 litre vriacej vody
  • 2 sáčky zeleného alebo ovocného čaju
  • 2 lyžice medu alebo cukru alebo stévie
  • 2 lyžice citrónovej šťavy
  • štipku morskej soli

Čaj je potrebné lúhovať 3-4 minúty a následne ho nechať vychladnúť. Ako aj iné iontové nápoje, aj tento, môžete piť už počas tréningu. Nič ale nepokazíte, ak si ho doprajete až po výkone. Tento nápoj je vhodný po akomkoľvek výkone, bez ohľadu na jeho intenzitu.

Regeneračný nápoj po dlhotrvajúcom výkone

Po dlhotrvajúcom intenzívnom výkone vaše telo trpí viac, akoby sa mohlo zdať. Čo mu dopriať v takomto prípade? Poteším vás, lebo v týchto prípadoch je príprava potréningového nápoju ešte jednoduchšia. Čo potrebujete?

  • Cukor
  • Soľ
  • Citrónová šťava

Základom je cukor, vďaka ktorému doplníte potrebný glykogén. Odporúča sa 7 g cukru na 1 kg vašej váhy. Pomocou soli zase doprajete telu potrebné minerály.

Domáci regeneračný nápoj z mlieka

Mlieko môže takisto predstavovať výbornú alternatívu potréningového nápoju, najmä v prípade, ak z tréningu dochádzate. Vtedy nie je priestor ani čas na plnohodnotné jedlo. Doprajte si aspoň tento nápoj, aby sa vaše telo čo najskôr začalo regenerovať.

Čo budete potrebovať? Takmer nič. Stačí, ak budete mať po ruke plnotučné mlieko. Je na vás, či zvolíte klasické, alebo kyslé. Do klasického si môžete pridať napríklad kakao, pomocou ktorého doplníte sacharidy. Pri kyslých mliekach môžete takisto zvoliť aj ochutené. Je len na vás, čo viac lahodí vašim chuťovým bunkám, každopádne, nič touto alternatívou nepokazíte.