7 chýb, ktoré vedú k priberaniu

Ste v neustálom kruhu chudnutia a priberania? Kolotoč chudnutia a opätovného naberania pozná nie jedna žena. Odhodláte sa, začnete lepšie jesť, cvičiť a podarí sa vám schudnúť pár kíl. Presvedčíte sa o tom, že to ide. Vaša myseľ bola nastavená na určitý cieľ a keď ho dosiahnete, motivácia pokračovať sa stratí. Cítite sa lepšie, spokojnejšie a zrazu oblečiete svoje staré rifle. So spokojnosťou ale často prichádza návrat k pôvodnému životnému štýlu. Jednoducho sa cítite už dobre a vaše priority sú už inde. To ale nesmiete dopustiť, pretože sa vrátite tam, kde ste boli na začiatku.

Preto je nesmierne dôležité sledovať nie len svoj fyzický pokrok ale aj psychický. Ak nezmeníte svoj postoj a nepochopíte, že premena začína v hlave, nikdy sa vám nepodarí zdravou cestou na trvalo schudnúť.

V našom článku si teda rozoberieme 7 najčastejších chýb, ktoré vedú k opätovnému priberaniu a ktorým si ste sa mali rozhodne vyhnúť.

1. Zabúdate na to, že zmena začína v hlave

Postoj k zdravému životnému štýlu ovplyvňuje vašu premenu viac, ako si myslíte. Prečítali ste si niekoľko článkov, máte jedálniček od trénera alebo tréningový plán na mieru. Viete presne, čo by ste mali robiť. Aj napriek tomu sa toho nedržíte. Idete neustále v starých koľajach, aj napriek tomu že viete, že to nie je správne.

Kde je chyba? Vo vašej hlave. Nie ste psychicky nastavený/á na proces chudnutia. Ak túto bariéru neprekonáte, nikdy sa vám vaše ciele nepodarí dosiahnuť.

2. Nemáte jasne stanovené priority

Ujasnite si priority. Neustále si pripomínajte, prečo to chcete. Motivácia, najmä v začiatočnej fáze je veľmi dôležitá. Prečo siahnete po koláči, aj keď viete, že to nie je v súlade s vašimi aktuálnymi cieľmi? Prečo idete s kamarátmi von, keď viete, že ste mali na pláne fitko? Nemáte jednoducho správne nastavené priority. Ak niečo chcete, musíte tomu prispôsobiť celý svoj život. Z času na čas si budete musieť čas strávený s kamarátmi alebo koláč jednoducho odpustiť.

Ak je pre vás schudnúť naozaj dôležité, dajte si to ako prioritu číslo jeden a podriaďte tomu všetky ostatné aktivity.

3. Stanovíte si nereálne ciele

Ľudia si charakteristickí tým, že všetko chcú hneď. Prichádza leto, vy vytiahnete šortky z minulého roka a nemôžte ich na seba navliecť. Monológ vo vašej hlave už hovorí: Preboha, musím čo najrýchlejšie schudnúť aby som sa znovu do nich vošla. Poviete si, že do konca týždňa musíte schudnúť aspoň 5 kíl, naordinujete si drastické tréningy, šaláty alebo nezmyselný detox. Po týždni šortky stále neoblečiete. Ponadávate na celý svet, aký je život nespravodlivý a že priberáte aj so vzduchu.

Čo sa stalo? Stanovili ste si nereálny cieľ. Takéto nárazové chudnutie do šoritek, šiat, do rodinnej oslavy alebo dovolenky nemá zmysel. Ak máte udalosť, ktorá predstavuje pre vás silnú motiváciu schudnúť je to v poriadku. Musíte na to ale myslieť v predstihu.

Pri stanovovaní cieľov myslite na to, že zdravé chudnutie predstavuje približne 1 kilogram za týždeň. Môže to byť pokojne aj menej, každý je individuálny.

Ani na číslo sa váhe sa ale nemôžete úplne spoľahnúť. Lepšie je sledovať svoj pokrok v zrkadle, skúste sa napríklad priebežne fotiť.

A čo s letnými šortkami? Nemohli ste predsa vedieť, že sa do nich nezmestíte už polroka predtým. Hlavne pokoj. Nie je to koniec sveta. Kúpte si nové šortky vo väčšej veľkosti a postupne sa pustite do chudnutia. Budúce leto nebudete veriť vlastným očiam, keď uvidíte akú veľkosť ste si museli vtedy kúpiť.

4. Chudnutie beriete ako trest

Hovoríte si, prečo práve ja? Prečo mám veľké brucho a nič nejem a prečo tá baba vo fitku nemá žiadne a pritom sa fotí na Instagrame s pizzou?! Musíte jednoducho prijať fakt, že tak to je. To, ako vyzeráte je to v poriadku, ste to vy.

Svoje telo ale máte vo svojich rukách, je len na vás ako sa s tým popasujete. Že to majú všetci jednoduchšie ako vy? Majú lepší metabolizmus, nemajú deti, majú viac času, prácu…Možno áno. Ale keď to dokážete, o to viac vás bude úspech tešiť. Buďte vďační za to, že máte príležitosť s tým niečo urobiť.

Užívajte si tú cestu. Budete prekvapení, čoho všetkého je vaše telo schopné. Majte radosť, že pre seba niečo robíte, postupom času sa možno vy stanete motiváciou pre ostatných a budú sa vás pýtať: Ako si to dokázal/a?

5. Hľadáte skratky

Nepôjde to rýchlo. Tento fakt musíte prijať. Niekedy sa dokonca chudnutie úplne zastaví na pár týždňov, či mesiacov. To všetko k procesu patrí. Nestresujte sa, že to nejde takou rýchlosťou, ako by ste si priali. Stres chudnutiu neprospieva.

Zabudnite na diéty a detoxy, ktoré sľubujú do týždňa ploché brucho alebo krajší zadok. Tak to nefunguje. Jediným správnym prístupom je konzistentné dodržiavanie racionálnej stravy a kalorický deficit.

6. Veríte dezinformáciám

Chcete sa vzdelávať v oblasti životného štýlu? Super, čo môže byť jednoduchšie? Internet je predsa plný fit magazínov, článkov či odborníkov na výživu. Pri ich dôkladnom čítaní ale zistíte, že v každom sa píše niečo iné. To, čo na jednom webe odporúčajú, na druhom definitívne popierajú. Čomu teda veriť?

Vyhľadávajte dôveryhodné weby, ktoré k článkom pridávajú zdroje, prípadne za ich tvorbou stojí odborník z danej oblasti.

Je ťažké vyznať sa v dnešnej dobe dezinformácií. Nebojte sa preto veľa pýtať. Skúste sa opýtať niekoho, kto už sa už v danej oblasti pohybuje dlhšie ako vy. Tréner vo fitku či výživový poradca.

Predavačka za pokladňou, ktorá tvrdí že po šiestej neje, lebo vtedy má jedlo viac kalórií nie je dôveryhodný zdroj, s takýmito dezinformáciami sa budete stretávať na každom kroku.

7. Myslíte si že, keď to robia všetci, je to správne

Jedna kamoška schudla len tým, že chodila behať. Druhá uprednostnila silový treéning a podarilo sa jej rýchlo schudnúť. Kde je pravda? Všade. Pre niekoho môže byť vhodný silový tréning, pre iného kardio a pre ďalšieho kombinácia oboch.

Treba si nájsť fyzickú aktivitu, ktorá nás napĺňa, ale zároveň dokážeme pomocou nej napĺňať svoje ciele.

Môžete zvoliť zdĺhavejší proces a skúšať. Ak ste ale úplný začiatočník, odporúčame nájsť si aspoň na začiatku trénera. Ten vám poradí, ktorá fyzická aktivita je pre vás vhodná, ktorá menej a hlavne, naučí vás správnu techniku, aby ste sa nezranili. Nič nie je horšie, ako keď vás hneď v začiatkov vášho chudnutia vyradí zranenie.

Dúfame, že vám článok aspoň niečo dal a ste odhodlaní začať svoju cestu. Nikdy nie je predsa neskoro.