grilovacka

6 najčastejších chýb pri grilovačke

Leto by nebolo letom bez grilovačky. Dni sú dlhé a teplé a vy môžete na chvíľu vypnúť a vychutnávať si dobré jedlo s priateľmi či rodinou. Grilovanie nepatrí medzi nezdravé úpravy a ak si vyberiete kvalitné mäso, o bielkoviny máte postarané.

Aj napriek tomu mnohí počas grilovačky príjmu minimálne dvojnásobný počet kalórií ako je optimálne. Ako je to možné?

Formovanie postavy, chudnutie alebo naberanie svalov…Splnenie akéhokoľvek cieľa je o dennodenných malých voľbách. Tieto malé rozhodnutia sú dôležitejšie, ako by sa mohlo zdať. Zlými malými rozhodnutiami denne prichádzate o vysnívaní progres.  Aj pri výbere potravín na grilovačku máte na výber. Poďme sa pozrieť na to, akých najväčších chýb sa môžete dopustiť a ako sa im vyvarovať.  

1. Vyberáte tučné mäsové výrobky s nízkym obsahom mäsa

Aj keď existuje mnoho náhrad mäsa, ktoré sa na grilovanie hodia, väčšina populácie siaha po mäse. Výber kvalitného mäsa je základ. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným kalóriám a tukom navyše, siahnite po kuracom, morčacom alebo chudom hovädzom mäse.

Pri mäsových výrobkoch buďte opatrní, obsahujú veľa tuku. Nejde o príliš zdravú variantu. Ak si ale neviete bez nich grilovačku predstaviť, pozorne čítajte etikety. Mnoho z nich obsahuje často viac múky a prídavných látok ako mäsa. Budete sklamaní nie len z kilogramov navyše, ale aj z chuti. Poteší sa iba vaša peňaženka, pretože tieto výrobky bývajú väčšinou lacné. Pri nízkej cene teda by ste teda mali spozornieť a skontrolovať obsah. Čím vyššie percento mäsa bude výrobok mať, tým lepšie.

2. Zabúdate na iné náhrady mäsa

Existuje hneď niekoľko skvelých potravín na grilovanie. Nemusíte zákonite siahnuť po mäse a výrobkoch z nich. Výbornými potravinami na grilovanie sú aj ryby a syry. Pri rybách si dávajte takisto pozor na podiel „mäsa“.

Ak sa rozhodnete ugrilovať si syr a zároveň nechcete prijať množstvo kalórií naviac, sledujte percento tuku na obale. V obchode môžete dostať aj light verzie syrov, s ktorými nič nepokazíte. Napríklad bežný camembert obsahuje približne 28 gramov tukov, pričom light verzia len 16 gramov. Vhodný na grilovanie je tiež tofu syr. Nakoľko nemá výraznú chuť, z jeho dochutením sa môžete doslova vyhrať a pripraviť si ho podľa svojej chuti.

3. Používate marinády a dressingy plné tuku

Verte, že dobré mäso na grilovanie si môžete pripraviť aj bez toho, aby ste ho dali predtým do marinády. Zdanlivo neškodné marinády v sebe skrývajú totiž dosť tukov. Stačí, ak použijete soľ, bylinky a korenie podľa chuti.

Ak predsa len trváte na použití marinády, určite si ju vyrobte doma. Budete mať istotu, čo sa v nej skrýva a vyhnete sa umelým prísadám. Vyhnite sa mäsu, ktoré už kúpite vopred naložené. Pri takýchto výrobkoch je tiež problém spoznať čerstvosť mäsa a marináda je často plná umelých prísad

Pomocou tučných dressingov môžete navýšiť svoj príjem bez toho, aby ste si to vôbec všimli. A to predpokladáme nechcete. Na miesto majonézy, tatárskej omáčky alebo horčice zvoľte radšej biely jogurt. Dochuťte ho obľúbenými bylinkami, korením, či cesnakom a uvidíme, že si na mäse pochutíte rovnako dobre.

4. Zabúdate na zeleninu

Zelenina v čerstvej alebo grilovanej podobe nesmie na grilovačke chýbať. Doprajte si jej koľko chcete. Budete mať väčší pocit plnosti, doplníte potrebnú vlákninu a ku grilovanému mäsu sa výborne hodí.

5. Nesprávne zvolené prílohy

Zo sacharidov si okrem zeleniny môžete ku grilovanému mäsu naservírovať napríklad zemiaky. Naopak mali by ste vyhnúť bielemu pečivu, alebo ho minimálne nahradiť celozrnným.

6. Nevhodný pitný režim

Kameň úrazu u mnohých ľudí predstavuje pitný režim počas grilovačky. Aj keď ste všetky predošlé body zvládli, ak to všetko zapijete sladkou kolou, robíte chybu. Asi je vám jasné, že obsahuje mnoho cukru, čo nie je pre telo prospešné. Lepšiu variantu predstavujú nápoje s označením light, ktoré sú rovnako sladké, ale neobsahujú kalórie. Stále však platí, že pitím sladkých nápojov si privodíte chuť na sladké. A tak sa ľahko môže stať, že podľahnete sladkým dezertom, ktoré na vás číhajú na každom kroku.

Fantázií sa medze nekladú a aj pri nápojoch sa môžete všemožne vyhrať s chuťami. Pripravte si limonády so sezónnym ovocím, pridajte napríklad mätu, ľad, či troška sirupu. Môžete si pripraviť napríklad ľadový čaj. Jediné, čo musíte urobiť, je odolať všetkým sladkým nápojom v obchode a pripraviť ho radšej doma. V konečnom dôsledku sa poteší aj vaša peňaženka, aj vaše telo.

voda