horka-cokolada

Koľko horkej čokolády si môžete denne dopriať?

Každého z nás raz za čas prepadne chuť na niečo sladké. Chodíte po byte, zháňate niečo, čo by bolo sladké, ale zdravé zároveň. Potom to nájdete: horká čokoláda! Koľko horkej čokolády si ale môžete dopriať?

Obsahuje horká čokoláda menej kalórií?

Samozrejme, aj keď ide o lepšiu alternatívu sladkej pochutiny, ani s ňou by ste to nemali preháňať. Môže sa veľmi ľahko stať, že to energeticky prepálite, čo môže mať s dlhodobého hľadiska vplyv na vašu postavu. Aj horká čokoláda má kalórie. Môže sa stať, že dokonca viac, ako mliečna. Opäť odporúčame pozorne čítať etikety. Kalorické hodnoty mliečnej čokolády sa pohybujú od 525 – 565 kcal. Pri horkej čokoláde hovoríme o približne 530 – 630 kcal, v závislosti od kvality a obsahu kakaa.

Horká čokoláda obsahuje tuk, ktorý sa nachádza v kakaovom masle. To obsahuje kyselinu olejovú, v takom množstve, ako napríklad v olivovom oleji, ďalej kyselinu stearovú a kyselinu palmitovú. Práve kyselina stearová a palmitová sú zdrojom nasýtených mastných kyselín, ktoré nie sú pre naše telo prospešné. Nejde ale o prevratné množstvo a tak sa nemusíte čokoláde úplne vyhýbať. Treba si ale ustrážiť množstvo.

Aké je optimálne množstvo horkej čokolády?

Horká čokoláda je vynikajúcim spestrením vyváženej stravy. Preto ju môžete bez problémov zaradiť do jedálnička. Pri jej konzumácii by ste ale mali byť opatrný a stanoviť optimálne množstvo. Zvyčajne sa jedná o dávku 30 až 50 gramov denne. 

Najideálnejšie je jesť horkú čokoládu na desiatu alebo olovrant. Fyzicky viac aktívny človek si jej môže dopriať trošku viac. Množstvo 30 – 50 gramov denne platí aj pre tých, ktorí redukujú hmotnosť. Keď chudnete a máte kompletne vyvážený jedálniček počas celého dňa, nie je nutné úplne vylúčiť žiadnu z potravín, ani čokoládu.