novorocne-predsavzatia

6 tipov, ako tentokrát pri novoročných predsavzatiach nezlyhať

K novému roku patria aj novoročné predsavzatia. A tie sa veľmi často spájajú so zmenou životného štýlu. A k tomu nepochybne patrí pravidelný pohyb a zdravá strava. Ako tentoraz pri novoročných predsavzatiach nezlyhať, aj v čase pandémie, keď sú možnosti obmedzené?

1. Sústreďte sa na seba

V súčasnosti, vplyvom pandémie, sú naše možnosti stretávania značne obmedzené. To vám ale v tvojich predsavzatiach nemôže zabrániť, práve naopak. Máte ideálnu príležitosť venovať sa konečne plnohodnotne len sebe. Berte to ako príležitosť. Príležitosť spraviť pokrok v živote a splniť si konečne to, po čom túžite.

2. Nastavte si ciele

Malé ciele, ktoré budete plniť krok za krokom, vám pomôžu nastaviť si určitý režim. Ten je pri plnení predsavzatí viac ako dôležitý. Nech ide o akýkoľvek cieľ, najťažšie je začať. Keď sa ale odhodláte a uvidíte prvé výsledky svojej práce, všetko pôjde hneď ľahšie. Ak si každý rok nastavujete rovnaké ciele a výsledky sú stále v nedohľadne, asi bude niekde chyba. Možno je váš cieľ príliš všeobecný.

Zamerajte sa ideálne na jedno predsavzatie, jeden jasný cieľ. A za ním choďte krok za krokom, jeden malý cieľ za druhým.

Malými krokmi sa dostanete k veľkému snu. Zdroj: unsplash.com/Lindsay Henwood

3. Nebuďte na seba prísny

Mnoho ľudí sa od prvého januára snaží zmeniť celý svoj život. Najlepšie ihneď. Takéto zmeny ale v 99% zlyhávajú. Ak máte určité návyky, podľa ktorých sa riadite celý život, nemôžte očakávať, že zo dňa na deň sa to zmení. To je aj dôvodom, prečo väčšine ľudí novoročné predsavzatia nevyjdú podľa ich predstáv a ostanú sklamaní.

Preto by ste zmeny mali zavádzať postupne. Prísnosť vám síce môže pomôcť sa správne nastaviť, ale nepreháňajte to. Postupné adaptovanie na malé zmeny bude rozhodne lepšia voľba.

4. Naučte sa vysporiadať so stresom

Stresovým situáciám sa vyhýba ťažko. Dôležité je teda nie obmedziť stres ako taký, ale naučiť sa naň správne reagovať. Pod vplyvom stresu sa totiž ľudia často vracajú k starým zvykom a plnenie predsavzatí im príde v tej chvíli nemožné. Každé predsavzatie a akákoľvek zmena musí vychádzať z mozgu.

Až keď sa vaša hlava nastaví na zmenu, vytvárate si ideálne prostredie na úspech. A práve stres môže procesy v mozgu výrazne ovplyvňovať, dokonca trvalo. Potvrdila to štúdia, podľa ktorej vystavenie sa niekoľkodňovému stresu ohrozuje účinnosť v hipokampe, čo je veľmi dôležitá oblasť mozgu. Stres je hrozbou pre váš úspech. Keď sa vám vymkne spod kontroly, váš mozog a váš výkon trpia.

Stres nepriaznivo vplýva na všetky oblasti vášho života. Plniť predsavzatia bude mnohonásobne ťažšie. Zdroj: Unsplash.com/engin akyurt

Jednoduchá rada znie, nebrať všetko príliš vážne. Ak nejde o život, nejde o nič. To si treba uvedomiť v každej situácií. Vždy máte na výber, ako budete reagovať. Vyberte si pokojnú cestu, bez stresu. Kvalita vášho života sa zvýši a vy si budete bez problémov plniť svoje sny a predsavzatia.

5. Motivácia všade okolo

Snažte sa obklopovať ľuďmi, ktorí majú podobné ciele a ambície ako vy. Vzájomná motivácia vás nakopne v správnej chvíli. Aj keď to budete mať chuť vzdať, okolie vás musí stále hnať vpred.

Už od mladého veku sú deti ovplyvňované svojimi najbližšími a rodinou. Skúste aj vy svojimi dobrými návykmi nakaziť celú rodinu. Spoločne ide všetko ľahšie.

Ak nenájdete oporu v rodine, stále je tu virtuálny svet, plný inšpiratívnych ľudí. Nájdite si niekoho, kto má podobné ciele, vyzerá, alebo sa správa tak, akoby ste chceli aj vy. Sledujte, čo preto robí a napodobňujte ho. Keď sa to podarilo jemu, určite sa to podarí aj vám.

„Vyberajte si, s kým budete tráviť svoj čas. Motivujú ťa ľudia v tvojom živote? Alebo ťa skôr vyčerpávajú? Pamätaj, ty si vyberáš, koho k sebe pustíš blízko.“ (Fitshaker)

6. Požiadajte o pomoc

Nie je vôbec hanba požiadať o pomoc niekoho, kto sa v danom odbore vyzná. Ak potrebujte nad sebou odborný dohľad a pravidelné konzultácie, poraďte sa s výživovým poradcom. Máte v sebe nevysporiadané pocity a ste stále v strese? Zavolajte psychológovi. Odborníci sú na to, aby vám poradili, hanbu nechajte doma. Vie o tom svoje aj Erika, ktorá s hrdosťou tvrdí, že Jedálniček na mieru od výživového poradcu bola tá najlepšia investícia do seba a do mojej rodiny