vyzivovy-poradca

Väčšina ľudí si spoluprácu s výživovým poradcom spája s obmedzovaním a prísnou diétou (Rozhovor)

Veronika svoje začiatky popísala ako prebudenie zo zlého sna. Zlé stravovanie, skúšanie nefunkčných diét a neustála snaha zorientovať sa v množstve informácií a rád o výžive. Jej snaha vždy viedla k neudržateľnému stravovaniu a následnému vyhoreniu. Až kým nepožiadala o pomoc výživového poradcu Libora Javra.

Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli kontaktovať výživové štúdio a využiť služby výživového poradcu?

Potrebovala som zmenu v živote. Ale každý môj drobný úspech bol dočasný a nemal taký efekt, ako by som si priala. Raz mi známa spomenula možnosť spolupráce s výživovým štúdiom. Celkom sa mi to pozdávalo a tak som to skúsila. Aj keď, musím priznať, že som mala obavy.

Chcela som sa cítiť lepšie, byť zdravá a žiť kvalitný život. A hlavne dlhodobo. Žiť aktívny život, vychutnávať si radosť z pohybu a nebyť obmedzovaná sama sebou alebo tým, že nevládzem pre svoje zlé stravovacie návyky.

Skúšali ste predtým nejaké diéty?

Konkrétne diéty som neskúšala. Išlo skôr o obmedzovanie niektorých potravín. Mala som napríklad obdobia, kedy som obmedzovala jedlá s vysokým obsahom tukov, pečivo, výrobky z mlieka alebo sacharidy všeobecne. Bolo to také experimentovanie bez jasného plánu a taktiky. Často som hladovala a mnohokrát sa to  skončilo večerným vyjedaním.

Každý môj drobný úspech bol dočasný a nemal taký efekt, ako by som si priala. Zdroj: Unsplash.com/Louis Hansel

V čom vidíte najväčšie pozitíva spolupráce s výživovým štúdiom?

Pre mňa osobne to bol odborný dohľad a pravidelné konzultácie. Motivovalo ma to. Denná spätná väzba na moju stravu a operatívne úpravy jedálnička boli samozrejmosťou. Libor má skutočne profesionálny prístup a vždy mi s trpezlivosťou vysvetľoval čokoľvek ohľadom stravovania. Obdivujem ho najmä za prvé mesiace spolupráce. Nebola som veľmi vzorový klient a často musel  počúvať moje výhovorky. Tvrdila som, že nemám čas a nedodržiavala som stravu. On to ale zvládol a dokázal ma namotivovať tak, že som to nevzdala a našla si postupne režim.

Chcela som žiť aktívny život, vychutnávať si radosť z pohybu a nebyť obmedzovaná sama sebou alebo tým, že nevládzem pre svoje zlé stravovacie návyky.

Myslíte si, že by ste podobný pokrok dosiahla aj sama?

Určite nie. Ako som spomínala, z mojej strany vždy snaha bola, ale nikdy som vlastne nevedela, čo robím. Nikam to neviedlo. Navyše, keď človek počuje nahlas výhovorky, ktoré mu idú z úst pri konzultácií, núti ho to zamyslieť sa nad sebou. Dnes už vidím, že to boli skutočne len výhovorky, vtedy som to tak nevidela.

Čo vás prekvapilo, keď ste začali stravovať podľa nového jedálnička?

Mala som obavy a prekvapilo ma, aká bola moja strava pestrá. Mohla som jesť v podstate všetko. Konečne žiadne obmedzovanie. To by bol návrat k môjmu starému ja. Obavy z niektorých druhov potravín zmizli a tým, že som začala dbať na pravidelnosť a vyváženosť stravy počas celého dňa som, mala dostatok energie.

Ako sa vám darilo skĺbiť vaše zamestnanie a rodinu so zdravým stravovaním?

Musím uznať, že zo začiatku to bol veľký boj s časom. Nastaviť si jedlá, urobiť si čas na desiatu, olovrant a na varenie večere mi pripadalo ako neprekonateľná prekážka. Všetko sa vyriešilo dobrou prípravou. Tá začínala už pri nakupovaní. V konečnom dôsledku som nestrácala žiadny čas, práve naopak.

Jedlá som si pravidelne chystala so sebou do práce. Stalo sa, že som to nestihla. Ale aj takéto situácie sme mali s Liborom odkonzultované. Vedela som, ktoré možnosti si v reštaurácií vybrať bez toho, aby som mala obavy. Niektoré záložné potraviny sa aj dnes snažím mať vždy po ruke, aby som v prípade nečakaných udalostí dodržala pravidelnosť.

Z mojej strany vždy snaha bola, ale nikdy som vlastne nevedela, čo robím. Zdroj: Osobný archív

Ako reagovalo vaše okolie keď ste začínali?

Spočiatku ľudia v mojom okolí reagovali neutrálne. Nevedeli si predstaviť, čo spolupráca s výživovým poradcom zahŕňa. Ale boli radi, že sa snažím zmeniť svoj životný štýl.

Viac otázok prišlo neskôr, keď začali byť vidno prvé zmeny. Pýtali sa, ako to celé funguje a čo bežne jedávam. Väčšina ľudí si spoluprácu s výživovým poradcom spájala s obmedzovaním a prísnou diétou. Keď som im vysvetlila, ako zdravé stravovanie a spolupráca funguje, boli prekvapení. Teší ma, že sa mi podarilo dokonca svoje okolie motivovať.

Mali ste s niečím problémy?

Čo sa týka jedálnička, bol vypracovaný podľa mojich obľúbených potravín a nebolo v ňom nič, čo by som nemala rada. Bola tam napríklad aj čokoláda.

Čo by ste odporučili niekomu, kto stále váha nad zmenou?

Odporučila by som mu v prvom rade prebrať zodpovednosť za svoje zdravie. Zamyslieť sa nad tým, ako sa cíti vo svojej koži a aký kvalitný život momentálne žije. Ak mu to vyhovuje, nech nič nemení.

V opačnom prípade, ak chce zmenu, žiadne prekážky mu v ceste nestoja. Sú to len výhovorky. Presne také, aké som mala na začiatku aj ja. Určite neodporúčam skúšať všelijaké návody z kníh a internetu. Najmä pre tých, ktorý nemajú ani základné poznatky o strave. Práve v tom je pridaná hodnota výživového poradcu. Nedá vám plán na mesiac, po ktorom schudnete. Naučí vás, ako sa stravovať dlhodobo, bez toho aby ste sa obmedzovali.

Pochváľte sa, aké výsledky ste dosiahli? A aké sú vaše ďalšie ambície?

Podarilo sa mi schudnúť viac ako 20 kilogramov. Aktívne sa snažím športovať, tak verím, že ešte sa mi podarí dotiahnúť túto zmenu do vysnívaného cieľa.