posilenenie-imunity-bez-vitaminov

Ako posilniť imunitu bez vitamínov?

S prichádzajúcou zimou mnohí ľudia viac dbajú na svoje zdravie. Jedia viac vitamínov a otužujú sa. Aj to sú výborné spôsoby, ako môžete posilniť imunitu. Avšak, existuje aj iný spôsob.

Spánok na posilnenie imunity

Matt Walker, vedec zaoberajúci sa mozgom, vo svojej prednáške vysvetľuje spojitosť medzi spánkom a imunitou. Existuje medzi nimi totiž veľmi úzka súvislosť. Počas spánku sa nám v tele tvoria rôzne imunitné faktory a vďaka tomu ju posilňujeme.

„Pokiaľ ide o váš imunitný systém,  mali by ste si myslieť, že spánok  je jednou z najlepších zdravotných poistiek, aké si kedy môžete priať.“

Menej spánku, vyššia náchylnosť na prechladnutie

Ak denne spíte menej ako sedem hodín, pravdepodobnosť, že ochoriete, je trikrát vyššia. Dokonca to môže mať vplyv aj na vážnejšie ochorenia ako je zápal pľúc. Zistilo sa, že ženy, ktoré spia menej ako päť hodín, majú o 70 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku zápalu pľúc. Rovnako dôležitý je spánok pri oslabenej imunite. Pomocou spánku ju môžete posilniť aj bez vitamínov.

Spánok je výborný a lacný spôsob, ako posilniť imunitu Zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz

Menej spánku, menšia účinnosť vakcíny

Znie to zvláštne, ale spánok môže mať vplyv aj na účinnosť vakcíny. Dokazuje to štúdia, ktorá porovnávala dve skupiny. Prvá skupina spala v priebehu šiestich dní cez noc iba štyri hodiny. Druhá skupina mala plnohodnotný spánok po celú noc. To znamená sedem až osem hodín.

Obom skupinám potom v rovnakom čase pichli vakcínu proti chrípke. Cieľom bolo zmerať, ako na ňu telo zareaguje. Ukázalo sa, že jedinci, ktorí spali iba štyri hodiny, si nevytvárali protilátky tak, ako by mali. Protilátková odpoveď u nich dosahovala menej ako 50 percent normálnej odpovede.

Pravidelný dlhý spánok je najlepšia investícia do zdravia. <br>Zdroj: Unsplash/Alexandra Gorn

Čo to v praxi znamená? Ak nemáte v čase pred chrípkou dostatok spánku, môže to spôsobiť, že očkovanie bude v dôsledku toho menej účinné.

Preto, pre posilnenie imunity, dbajte na pravidelný dlhý spánok.