jablka

5 dôvodov, prečo piť jablkovú šťavu

Jablčná šťava má veľa blahodárnych účinkov na organizmus. Určite nie je vhodné vymeniť ju za vodu, ale môže predstavovať príjemné spestrenie vášho jedálnička. Ideálne je, ak si šťavu pripravíte doma. Ak chcete siahnuť po jablčnej šťave z obchodu, dávajte si pozor na obsah a pozorne čítajte etikety. Mnoho jablčných štiav, ktoré nájdete v obchodoch totiž obsahuje veľa konzervantov a sladidiel, čím sa značne znižujú jej benefity.

Prospešné látky obsiahnuté v jablčnej šťave

Na rozdiel od celého jablka, jablčná šťava je lepšie stráviteľná podoboa vitamínov. Telo si dokáže vziať zo šťavy až 4x viac vitamínov. Zo šťavy získate až 68% vitamínov, zatiaľ čo z celých plodov len 17%.

1. Vitamín C

Odporúčaná dávka vitamínu C je 60 mg. Ak ale žijete stresujúcim životom alebo intenzívne športujete, dávku môžete zvýšiť. V prípade nedostatku vitamínu C sa môže dostaviť únava, podráždenie a celková psychická nepohoda.

Výborným zdrojom vitamínu C je aj jablčná šťava. Jej pravidelnou konzumáciou môžete zlepšiť napríklad aj vašu pleť. Prospieva totiž tvorbe kolagénu, ktorý udržiava pleť vypnutú a sviežu. Vitamín C tiež podporuje vstrebávanie železa. Vďaka tomu môže byť prospešný pre pleť so sklonom k akné alebo bledú pleť. Pri šťavách z obchodu si dávajte pozor na obsah cukru, ten môže mať na pleť presne opačný účinok.

2. Antioxidanty

Polyfenoly sú prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú vo veľkej miere v ovocí, zelenine, obilninách a nápojoch. V poslednom čase sa hovorí o polyfenoloch ako o antioxidantoch, ktoré môžu mať priaznivé účinky na organizmus. Mnoho štúdií, skutočne naznačujú, že dlhodobá konzumácia potravín bohatých na rastlinné polyfenoly ochránia telo proti rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke, osteoporóze a neurodegeneratívnym ochoreniam. 

Polyfenoly zabraňujú tomu, aby sa LDL cholesterol oxidoval a hromadil v tepnách. Ak je totiž hladina LDL cholesterolu príliš vysoká, zvyšuje sa riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Pravidelným pitím jablčnej šťavy zvýšite antioxidačné aktivity a tak zvýšite aj ochranu pred srdcovými chorobami.

Priaznivé účinky polyfenolov potvrdila aj štúdia, ktorá skúmala aké má jablčná šťava účinky na oxidačné poškodenie krvi. Zdraví muži vypili 160 ml jablčnej šťavy, potom im odobrali krv. Oxidačné poškodenie v ich krvi bolo potlačené do 30 minút po pití šťavy a tento účinok pokračoval až 90 minút.

Antioxidanty sú tiež výborným bojovníkom proti strate pamäti. Spomaľujú kolísanie hladiny neurotransmiteru acetylcholínu, ktoré majú stratu pamäte na svedomí.

3. Vitamín A

Jablčná šťava sa môže pýšiť aj vysokým obsahom vitamínu A. Vitamín A obsiahnutý v ovocí a zelenine sa nazýva karotenoid. Ten pomáha zneškodňovať voľné radikály v tele a výrazne napomáhajú v boji proti rôznym vírusovým a infekčným ochoreniam. Priaznivý vplyv má aj naše oči, pomáha  ich udržiavať zdravé

4. Vláknina

Vláknina priaznivo napomáha tráveniu a pomáha prečistiť tráviaci trakt. Odšťavovanie znižuje výhody celých jabĺk, vrátane vlákniny. Ak chcete, aby sa jej v jablčnej šťave zachovalo čo najviac, odporúčame spracovať jablká aj so šupkou, ktorá je výborným zdrojom vlákniny. V jablčnej vláknine sa nachádza pektín, ktorý dokáže čistiť pečeň, črevá a obnovuje črevnú mikroflóru. Pektín tiež pohlcuje črevné toxíny, čím uľahčuje čistenie krvi aj pokožky. Alkalizuje prekyslenú krv a zlepšuje vylučovanie kyseliny močovej.

5. Voda

Jablko obsahuje 85 až 90 % vody. Jablčná šťava má priaznivé účinky na dehydratáciu. Odporúča sa zvýšiť jej príjem v období choroby, kedy je naše telo dehydratované. Konzumáciou jablčnej šťavy podporíte zdravý pitný režim. V závažnejších prípadoch dehydratácie sa odporúča piť elektrolytické nápoje. Vďaka množstvu draslíka je jablčná šťava podobná ako elektrolytické nápoje.