Aké sú výhody kofeínu a koľko si ho môžeme dopriať?

Čo môže by lepšie, ako začať deň šálkou dobrej kávy? Samozrejme, väčšina ľudí si kofeín spája s kávou. Niet divu, lebo obsahuje najväčšie množstvo kofeínu spomedzi ostatných potravín.

Obsah kofeínu v potravinách

Okrem kávy môžeme kofeín nájsť napríklad aj v čaji, energetických nápojoch, rôznych limonádach, kole alebo v mliečnej či horkej čokoláde. Vďaka kofeínu sa cítime povzbudený, menej unavený, zlepšuje náladu či pamäť. To sú hlavné dôvody, prečo po ňom siaha väčšina populácie.

Instantná káva vs. zrnková káva

Pokiaľ hovoríme o káve, musíme si uvedomiť, že je rozdiel medzi instantnou kávou a zrnkovou. Zrnková obsahuje kofeínu viac. Hovorí sa, že výrobou instantnej kávy sa z nej kofeín vytráca. Nie je to pravda. Instantná káva sa vyrába väčšinou z Robusty, ktorá má obsah kofeínu trojnásobne väčší ako Arabika. Dôvod, prečo nám espresso z kaviarne chutí viac, je ten, že Robusta je známa ako chuťovo prázdna káva. Nakoľko proces výroby instantnej kávy je drahý, aby bola pre populáciu cenovo dostupná, je vyrábaná práve z Robusty, ktorá je  oproti chuťovo chutnej Arabike až 10 krát lacnejšia.

Dávkovanie kofeínu

Odporúčaná dávka kofeínu je 200 – 400 mg za deň. Pokiaľ hovoríme o káve, sú to približne 4 šálky. Pokiaľ by sme chceli prijať rovnaké množstvo kofeínu napríklad z čaju, museli by sme ho vypiť raz toľko.

Treba si však dávať pozor na dávkovanie. Primerané množstvo kávy má pozitívny vplyv na organizmus. Pri predávkovaní ale môže nastať presne opačný efekt. Môže spôsobovať zvýšenie krvného tlaku, búšenie srdca alebo pálenie záhy.

Koľko kofeínu je optimálne množstvo? Existuje na to dokonca vzorec, podľa ktorého by ste mali prijať 2,5 mg kofeínu na jeden kg vašej hmotnosti. Nie vždy je ale vhodné riadiť sa vzorcami a výpočtami, pretože každý človek je individuálny. Mali by ste si hlavne sledovať, ako kofeín na vás pôsobí a tak zistiť, koľko je pre vás ešte prijateľné množstvo.

Kofeín a dehydratácia

Už ste sa niekedy zamysleli, prečo vám v kaviarni dajú vždy ku káve pohár vody? Je to preto, že kofeín organizmus odvodňuje. Je dôležité dbať na to, aby ste po každej káve, doplnili stratené tekutiny jedným pohárom vody. Môžete tak predísť komplikáciám, ktoré sme spomínali vyššie. Okrem priaznivých účinkoch pitia vody v spojitosti s kávou, je známe aj to, že vďaka vode si viete chuť kávy lepšie vychutnať.

Dávkovanie kofeínu u športovcov

Kofeín je stimulant, a môže vám pomôcť zvýšiť fyzickú silu a vytrvalosť. Nevýhodou je, že na kofeín si telo postupne zvyká a vytvára si toleranciu a tak nemá na človeka kofeín taký vplyv ako na začiatku užívania. Môžete tomu predísť tak, že si budete dávať od kofeínu prestávky.

U športovcov môže byť dávkovanie kofeínu vyššie. Ak chce športovec zvýšiť výkon a silu, odporúča sa približne 500 mg a viac.

Pre spaľovanie tuku je odporúčaná dávka 200 mg. V súvislosti so športom a cvičením bol realizovaný aj výskum, ktorý preukázal, že kofeín napomáha pri rôznych vytrvalostných športoch, a majú vplyv na zlepšenie výkonu v oblasti cyklistiky, plávania, či veslovania.