Flexibilné stravovanie – cesta k úspechu?

Mnohí ste sa určite stretli s pojmom flexibilné stravovanie. Poskytuje vám voľnú ruku pri výbere potravín a nemá striktné pravidlá. Na rozdiel od rigidného, ktoré je jeho pravý opak. Pre koho je vhodný ktorý typ stravovania? Dozviete sa v tomto článku.

Osvojiť si zdravý životný štýl nie je pre nikoho jednoduchá záležitosť. Akákoľvek premena postavy si vyžaduje mnoho úsilia a disciplínu. S disciplínou prichádza hneď niekoľko obmedzení, ktoré je nevyhnutné dodržiavať najmä v počiatočnej fáze premeny. Čím bližšie ste k vašej vysnívanej postave, tým flexibilnejšie môžete k strave pristupovať.

A tu nastáva často problém. Mnohí „diétari“ sa riadia pravidlom: všetko alebo nič. Je pre nich ťažké nájsť v stravovaní rovnováhu a majú pocit, že ak porušili svoju stravovaciu rutinu, zlyhali. Objaví sa u nich pocit viny a nastáva fáza prejedania. Povedia si: „aj tak je to už jedno“. Časom opäť nabehnú na svoju rutinu, ale pri prvom, čo i len malom zlyhaní sa scenár opakuje. Spoznávate sa v tom?

Rovnováhu v stravovaní je niekedy ťažké nájsť. Zdroj: Nutrireform.com

Toto je začarovaný kruh, v ktorom sa točí mnoho žien, ale aj mužov. Ako teda nájsť v stravovaní rovnováhu?

Je rigidné stravovanie cestou k úspechu?

Rigidné stravovanie je postavené na striktných pravidlách, vážení si každej potraviny a na jeho dodržiavanie je potrebná naozaj silná pevná vôľa. Áno, správnym nastavením a dodržiavaním stanovených makroživín v strave určite svoj cieľ dosiahnete. O tom niet pochýb.

Je ale rigidné stravovanie vhodné z dlhodobého hľadiska? Určite nie. Okrem toho, že to nie je z hľadiska udržania si postavy potrebné, je to aj jedným z častých predpokladov opätovného priberania. Potvrdzuje to aj výskum s názvom „How Does Thinking in Black and White Terms Relate to Eating Behavior and Weight Regain?“⁠. Jeho úlohou bolo preskúmať vzťah flexibilného a rigidného rozmeru stravovania k indexu telesnej hmotnosti (BMI) a prejedaniu sa u pacientov s potvrdenou poruchou príjmu potravy. Výsledky ukázali, že rigidné zmýšľanie o strave je spojené s následným priberaním, a neschopnosťou udržať si hmotnosť.

Ľudia s príliš rigidným zmýšľaním vidia stravu čierno-bielo. Vidia zdravé potraviny, ktoré môžu konzumovať a nezdravé potraviny, ktoré sú preňho zakázané. Určite ste sa už stretli s tvrdeniami, že v diéte treba vyradiť napríklad pečivo. Je to nutné? Je vôbec nutné deliť potraviny na povolené a zakázané? Určite nie, ak máte základné znalosti o výžive a poznáte svoje telo. A tu prichádza na rad flexibilné stravovanie, ktoré by ste mali zvážiť najmä v tom prípade, ak už máte o výžive dostatočne veľa znalostí.

Rigidné stravovanie je založené striktných pravidlách. Zdroj: Unsplash/Ella Olsson

Pre koho je vhodné flexibilné stravovanie?

Flexibilné stravovanie prináša so sebou mnoho výhod, ale aj nevýhod. Pri tomto type stravovania je nutné strave skutočne rozumieť a nad jedlom premýšľať, čo mnohí ľudia nevedia. Flexibilné stravovanie poskytuje väčšiu voľnosť pri výbere potravín a umožňuje lepšie prispôsobiť stravu aktuálnej situácií. Nevýhodou je, že flexibilné stravovanie sa vám veľmi ľahko môže vymknúť z rúk. Prílišná flexibilita môže viesť až k ľahostajnosti, čo sa rozhodne prejaví aj pri dosahovaní cieľov.

Ako nájsť rovnováhu medzi flexibilným a rigidným stravovaním?

Oba spôsoby stravovania majú svoje pre aj proti, ale ktorý je ten správny spôsob na ceste za vysnenou postavou? Flexibilné alebo rigidné stravovanie? Asi vás sklamem, ale správna odpoveď neexistuje. Zmena postavy je dlhodobý proces, preto je nutné stravovanie vnímať v dlhodobejšom kontexte. Navyše, každý človek je individuálny a preto na nich tie isté postupy môžu pôsobiť rozdielne.

Je potrebné zamerať sa nie len na cieľ, ktorý chceme dosiahnuť, ale najmä cestu. Veľa ľudí potrebuje na začiatku striktné pravidlá, aby dokázali udržať svoje chute a dodržiavať disciplínu. Ak ste teda na začiatku svojej cesty, rigidné stravovanie môže byť pre vás to pravé.

Naopak, niektorí ľudia by sa mohli cítiť pod tlakom množstva pravidiel a obmedzení a to by mohlo mať nepriaznivý vplyv aj na ich premenu. Pre nich je vhodnejšie flexibilné stravovanie.

Ak vám ide o udržanie si postavy a už máte zvládnuté základné poznatky o výžive, takisto je pre vás vhodnejšie flexibilné stravovanie.

Flexibilné stravovanie nie je úplne pre každého. Zdroj: Unsplash.com/Brooke Lark

Tak či onak, skôr ako sa pustíte do zmeny stravovania, ujasnite si váš cieľ, a hlavne, či budete schopný dodržiavať túto stravu dlhodobo a konzistentne.