Účinky kofeínu sa môžu líšiť aj od času, kedy ho v rámci svojho dňa zaradíte. Pre väčšinu ľudí sú typické dva časy pitia kávy. Ráno po prebudení a po obede. Je vám to povedomé? To, že to robia všetci, neznamená, že je to správne. Poďme sa teda pozrieť, ako na vás káva v týchto časoch pôsobí.
Čo je kortizol a ako súvisí s kofeínom?
Za bdelosť ako takú môže v našom tele kortizol. Ten je všeobecne známy ako „stresový hormón“. Keď telo zažíva stres, jeho hladina sa zvýši. Telo si kortizol produkuje samo a počas dňa jeho hodnoty kolísajú. Niekoľkokrát za deň dosahuje hladina kortizolu svoje maximum a vtedy je konzumovať kofeín zbytočné. Vaša bdelosť je vtedy totiž na vrchole. Užívanie kofeínu v tomto čase nebude vôbec efektívne.
Kofeín v ranných hodinách
Prvý čas, kedy kortizol vo vašom tele dosahuje maximum je medzi 8 – 9 hodinou. Užívanie kofeínu v tomto čase je viac menej zbytočné. Vaše telo sa vtedy nachádza na vrchole bdelosti, a tak káva nebude mať žiadny účinok.
Ako je to možné? Ráno sa predsa často cítite unavene. To je dôvod, prečo siahate po káve. Nenechajte sa zmiasť svojimi pocitmi, telo neoklamete. Aj keď sa tak necítite, vaša bdelosť dosahuje maximum. Navyše, ak to budete robiť pravidelne, vaše telo si vyvinie na kofeín toleranciu.
Ráno medzi 8 – 9 hodinou je teda najhorším a najmenej efektívnym časom na vypitie ranného hrnčeka kávy.
Kofeín po obede
Ďalším typickým časom na hrnček kávy je po dobrom obede. Bohužiaľ, ani to nie je najvhodnejší čas. Ranný nárast kortizolu je síce najdramatickejší, ale existujú aj ďalšie menšie nárasty počas dňa. Jeden z nich je medzi 12 – 13 hodinou. Opäť je to čas, kedy prijímanie kofeínu je z veľkej časti plytvanie energiou. Budujte si opäť toleranciu na kofeín, pričom jeho prínos je zanedbateľný.
Kofeín popoludní
Aj v popoludňajších hodinách môžeme zaznamenať vrchol kortizolu. A to od 17:00 -18:30. Opäť platí, že piť kávu v tomto čase nemá vôbec význam.
Kofeín vo večerných hodinách
Zaraďovať hrnček kávy po 18.30 sa neodporúča. Nachvíľu vám to môže pomôcť, ale môžete naraziť na ďalšie problémy. Podľa jednej štúdie, kofeín 6 hodín pred spánkom spôsobí, že vaše telo sa bude cítiť akoby spalo o hodinu menej. V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy ľudia majú spánku skutočne málo, to za to nestojí. Vo večerných hodinách tak odporúčame kofeín vyradiť úplne.
Ideálny čas na kofeín
Už viete,v akom čase kofeín nie je vhodné zaraďovať. Kedy je ale ten vhodný čas? Najlepší čas na pitie kávy je bezprostredne po vrchole hladiny kortizolu. Je to teda ráno od 9-11.30 a popoludní od 13.00 – 17.00. V týchto časoch bude mať kofeín skutočne význam a odrazí sa to zvýšení energie. Namiesto toho, aby ste nerazili medzi kortizolové vrcholy, budete si zachovávať bdelosť počas celého dňa.