nizky-obsah-vlakniny

Je diéta s nízkym obsahom vlákniny vhodná na chudnutie?

Diéta s nízkym obsahom vlákniny má svoj zmysel. Treba  ale vedieť, kedy je potrebná. V článku sa dozviete, kedy má pre telo zmysel a aké potraviny pri nej jesť a či je vhodná na chudnutie.

Nie každá diéta je zlá

Pod pojmom diéta rozumieme dočasný stravovací plán. V žiadnom prípade nie je vhodné dodržiavať hocijakú diétu dlhodobo. Diéta ale nemusí byť len na škodu. Môže vám významne pomôcť pri určitých zdravotných problémoch. Jednou z nich je aj diéta s nízkym obsahom vlákniny. Vláknina je pre telo nestráviteľná zložka a to môže byť niekedy viac na škodu. Pre niektorých môže byť totiž ťažké popasovať sa s ňou. Preto sa v niektorých prípadoch odporúča ju v jedálničku obmedziť.

Pri akých chorobách sa odporúča diéta s nízkym obsahom vlákniny?

Diétu s nízkym obsahom vlákniny si nemôžete naordinovať len tak. Je vhodná pri zápalových ochoreniach čriev, pred alebo po operácií čriev, pri nádoroch alebo zúžení čreva, alebo iných stavoch. Nad diétou s nízkym obsahom vlákniny by ste sa mali zamyslieť aj v prípade, ak máte problémy s častými kŕčmi a hnačkou. Vo všetkých prípadoch ale platí, že vám ju musí odporučiť lekár.

Diétu s nízkym obsahom vlákniny vám v každom prípade musí odporučiť doktor Zdroj: <a href="https://unsplash.com/photos/hIgeoQjS_iE" data-type="URL" data-id="https://unsplash.com/photos/hIgeoQjS_iE" target="_blank" rel="noreferrer noopener">Unsplash.com/ Online Marketing</a>

V čom spočíva diéta s nízkym obsahom vlákniny?

Diéta s nízkym obsahom vlákniny spočíva v obmedzeniach, ktoré majú za cieľ znižovať množstvo stolice v hrubom čreve. Vďaka nízkemu obsahu vlákniny by si malo črevo oddýchnuť. Pomáha znížiť množstvo nestráveného jedla a uľahčiť prácu tráviacemu systému.

Je vhodná diéta s nízkym obsahom vlákniny na chudnutie?

Ak zdravý človek prijíma stravu s nízkym obsahom vlákniny, obmedzuje tým prísun živín do tela. Rozhodne nie je vhodná na chudnutie. Má zmysel pri vyššie uvedených chorobách a ťažkostiach. Pri chudnutí sa naopak odporúča vláknina vo väčšom množstve, čím podporíte vstrebávanie ostatných živín.

Diéta s nízkym obsahom vlákniny nie vhodná na chudnutie. Zdroj:<a href="https://unsplash.com/photos/aIlAhLdwk2g" target="_blank" rel="noreferrer noopener"> Unsplash.com/Bill Oxford</a>

Koľko vlákniny musíte prijať?

Odporúčaná dávka vlákniny pre zdravého dospelého človeka je 25 gramov. Jednoduchý a chutný spôsob, ako prijať vlákniny viac, sú jablká. Stredne veľké jablko obsahuje približne 4,5 gramov vlákniny. Nič nepokazíte ani jablkovou šťavou. Nezabúdajte, že najviac vlákniny je práve v šupke. Preto ich odšťavte aj s ňou.

Pri diéte s nízkym obsahom vlákniny sa odporúča len 10 gramov vlákniny denne. Je to výrazne menej a pokiaľ zaradíte takúto diétu bez odborného dohľadu, môžete si skutočne uškodiť.

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny

To, ktoré potraviny majú vysoký obsah vlákniny už asi tušíte. Ide napríklad o varený hrášok a šošovicu, ovsené vločky, chia semienka, hnedú ryžu, celozrnné cestoviny a pečivo. Taktiež väčšina ovocia a zeleniny sú bohaté na vlákninu. Pri nich platí, ako sme už spomenuli, že najviac vlákniny obsahujú šupky. Ak nechcete o priaznivé účinky vlákniny prísť, zeleninu a ovocie nešúpte. Pokiaľ je to, samozrejme, možné.

Medzi potraviny bohaté na vlákninu radíme celozrnné potraviny, ovsené vločky a strukoviny Zdroj: <a href="https://unsplash.com/photos/c8WqAPUDsIQ" target="_blank" rel="noreferrer noopener">Unsplash.com/FOODISM360</a>

Potraviny s nízkym obsahom vlákniny

Naopak, potraviny s nízkym obsahom vlákniny sú biely chlieb, biele cestoviny a biela ryža, potraviny vyrobené z rafinovanej bielej, konzervovaná zelenina, vajíčka. Prekvapivo aj niektoré ovocie radíme medzi potraviny s nízkym obsahom vlákniny. Ide napríklad o konzervované ovocie, vodný melón, nektárinky, broskyne, papája a slivky. Takisto aj ovocné šťavy obsahuje vlákniny minimum.

Zdroje:

https://sk.drderamus.com/low-fiber-diet-18828

https://fitnessrevolution.sk/kolko-vlakniny-denne/#Odporucana_denna_davka_vlakniny