zmrzlina

Musíte sa cez leto vzdať zmrzliny, aby ste boli vo forme?

K horúcim letným dňom nepochybne patrí aj zmrzlina. Toto sladké pokušenie na nás striehne na každom kroku. Ako už určite tušíte, ukrýva v sebe množstvo tukov. Je to približne 10 g na porciu. Celkovo môžete z kopčeka zmrzliny prijať 113 kalórií. Samozrejme, zdravý životný štýl si vyžaduje disciplínu a zmrzlina plná smotany do neho príliš nezapadá. Čo s ňou?

Ako v lete odolať sladkým studeným pokušeniam?

Potešíme vás, nemusíte odolávať vôbec. Existujú aj zdravšie alternatívy, ktoré si môžete dopriať bez výčitiek. Vždy máte na výber. Nie nemyslíme to tak, že si môžete vybrať medzi čokoládovou a vanilkovou. Nie je zmrzlina ako zmrzlina. Pri zmrzline je výber ťažší, pretože nemáme k dispozícií obal, ktorý nám prezradí zloženie a kalórie. Vždy máte ale na výber lepšiu a horšiu variantu. Vyberajte vždy tú lepšiu a vaše telo sa vám určite odvďačí.

Sorbet

V takmer každej zmrzlinárni už máte na výber aj sorbet. Ten predstavuje výbornú náhradu klasickej smotanovej zmrzliny a navyše vás osvieži viac. Ak nabudúce budete stáť pred zmrzlinárskym stánkom a nebudete sa vedieť rozhodnúť, jednoznačne siahnite po sorbete. Obsahuje len zlomok tukov oproti smotanovej zmrzline. Len 0,18 gramov na jeden kopček. Aj z hľadiska kalórií je na tom sorbet samozrejme lepšie. Obsahuje ich len približne 59.

Sorbet si môžete dokonca vyrobiť aj doma a úplne jednoducho. Budete ho mať tak vždy po ruke, keď vás v letných dní prepadne chuť na niečo sladké, studené a zdravé zároveň. Môžete to poňať vo veľkom a pripraviť si zásoby do väčších nádob alebo zvoliť malé nádobky určené na nanuky.

Na rýchly domáci sorbet budete potrebovať:

  • 300 g jahôd (dostatočne zrelé) Môžete použiť aj iné ovocie, podľa vašej chuti, prípadne niekoľko druhov ovocia či zeleniny, fantázii sa medze nekladú
  • 1 dcl vody
  • 1 PL stévie v prášku
  • nastrúhanú citrónovú kôru

Stéviu si je potrebné najprv rozpustiť vo vode a priviesť do varu. Nechajte zmes odstáť. Medzitým si môžete očistiť jahody, ktoré následne spolu s citrónovou kôrou rozmixujete. Do zmesi primiešajte vodu so stéviou a sorbet je pripravený do mrazničky. Nechajte ho tam odstáť aspoň pol dňa.

Nanuky

Aj medzi nanukmi sú obrovské kalorické a výživové rozdiely. Je iné, keď si dáte smotanový nanuk s poriadnou čokoládou na vrchu a keď si dáte tvarohový nanuk s tenkou vrstvou čokolády. Zatiaľ čo z prvej varianty prijmete 16 gramov tuku s druhej neporovnateľných  6 gramov. Nestojí to za zváženie? Aj medzi nanukmi môžete nájsť spomínané sorbety, ktorými nič nepokazíte.

Samozrejme, stále platí, všetko s mierou. Vždy premýšľajte o tom, aké potraviny svojmu telu dávate a aký to môže mať naň vplyv. Nenechajte sa ihneď zlákať chutným obrázkom na obale. Otočte obal a čítajte.