detska-vyziva

Čo sa skrýva v detských výživách z obchodu?

Každá mama chce pre dieťa to najlepšie. Platí to aj pri detských výživách. Ak už začínate dieťa prikrmovať riadnou stravou, určite si dobre premyslite, aké produkty volíte.

Pozerajte sa vždy hlavne na zloženie. Podľa legislatívy nemôže disponovať látkami, ktoré by mohli dieťaťu uškodiť. Zároveň musí obsahovať dostatok ovocia alebo zeleniny. Ich presný obsah ale legislatíva neurčuje. V obchode sa teda môžete stretnúť s výživami, ktoré sa podielom ovocnej zložky výrazne líšia.

Podľa testu až 8 z 10 z testovaných detských výživ v kapsičkách malo podiel ovocia 100 %. Presne tak by to malo vyzerať. Pridaný vitamín C našli len v 4 z 10 testovaných výživ.

Zloženie detskej výživy

Zloženie je základ. Nenechajte dieťa vybrať za vás. Ono sa rozhodne podľa pekného obalu. Vy sa však musíte rozhodovať racionálne, podľa zloženia.

Ovocná zložka

Ako sme už spomínali, ideálne je, ak výživa obsahuje 100 % podiel ovocia alebo zeleniny. Ak je podiel nižší, do výživ sa pridávajú rôzne látky – cukry, prírodné farbivá, zahusťovadlá, kyselina askorbová alebo dokonca voda. Bez nich by sa výživa pokojne zaobišla. Na trhu môžeme nájsť výživy od 60 % až do 100 % podielu ovocia.

Na Slovensku aj Čechách sa objavilo už niekoľko prípadov, keď vo výžive bolo niečo, čo tam nepatrí. Minulý rok napríklad SVS nariadila stiahnuť z trhu detskú výživu, z dôvodu zvýšeného obsahu ortuti.

Dávnejší prípad poukazuje na zvýšené množstvo pesticídov vo výžive. Informácia o jej škodlivosti sa začali šíriť z maďarských médií a vyvrcholilo to až stiahnutím výživy z predaja. Výrobca ale tento fakt popieral a nakoniec aj preukázal laboratórnymi testami. Výživa bola neškodná. Nie všetko, čo médiá napíšu, je aj pravda, preto si všetky informácie dôkladne preverujte. 

Cukor

Obsah cukru vo výživách je diskutovanou témou medzi mnohými mamičkami. Niektoré sú zástankyňami názoru, že je v poriadku, ak výživa obsahuje pridaný cukor, podľa ďalších je to neprípustné.

Cukor dieťa pre svoj správny vývoj potrebuje. Rozdiel je však v akej forme. Musíme rozlišovať rafinovaný a prírodný cukor. Rafinovaný cukor má za následok rýchly nárast energie a spôsobí, že nám v tele stúpne hladina inzulínu. To môže, ako už iste tušíte, spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Neznamená to, že cukor je zabijak a musíte ho úplne vyradiť. Musíte si však uvedomiť, že množstvo potravín cukor obsahuje, aj keď si to vôbec neuvedomujete. Ak máte na výber, zvoľte jednoduché cukry – fruktózu a glukózu.

Čo sa týka detských výživ, vďaka ovociu obsahuje cukru dostatok. Prírodného, jednoduchého, ktorý je pre dieťa vhodný a nemôže mu uškodiť. Nie je potrebné, aby sa v detských výživách nachádzal ďalší pridaný cukor v rafinovanej podobe.

Škrob

Škrob dokáže dieťa spracovať už od narodenia, nemusíte mať obavy. Nájdete ho aj vo výživách a to z toho dôvodu, že ju dokáže zahustiť. Škrob nemožno považovať za neprirodzenú látku, nakoľko sa bežne nachádza v ovocí, zelenine či obilninách. Jeho výhodou je, že vďaka nemu sa ovocie vstrebáva lepšie a v hrubom čreve podporuje rast prospešných baktérií.

Vláknina

Nakoľko veľkú zložku detských výživ tvorí ovocie, nájdeme tu aj vlákninu. Tá je prospešná pre lepšie trávenie, ale platí, že sa to s ňou netreba preháňať. Samozrejme, dieťa nemôže prijať také množstvo vlákniny, ako dospelý. Preto buďte opatrní. Nadmerné množstvo vlákniny môže spôsobiť nafukovanie, plynatosť či bolesť brucha.

Ideálne množstvo vlákniny pre vaše dieťa zistíte tak, že pripočítate k jeho veku 5 gramov vlákniny. Ak teda dieťa má 1 rok, ideálne by malo prijať denne 6 gramov vlákniny.

Bielkoviny

Bielkoviny patria medzi základné makroživiny, a tak by ste ich v prvých rokoch života rozhodne nemali podceniť. Ovocné či zeleninové výživy nie sú síce primárnym zdrojom bielkovín, no v malom množstve sa tu nachádzajú. Ide o približne 0,3 – 0,7 gramov na 100 gramov.

Soľ

Mnohých možno prekvapí, že detská výživa obsahuje aj soľ. Pri výbere sa zamerajte na to, aby jej obsahovala čo najmenej, ideálne vôbec.