proteinove-tycinky

Proteínové tyčinky – na čo si dávať pozor pri ich kúpe?

Ako si vybrať správne, aby vás proteínová tyčinka zasýtila, dodala správny pomer živín a nie naopak? Opäť platí staré známe, nepozerajte na pekný obal a cenu, ale na zloženie.

Proteínové tyčinky v žiadnom prípade nie sú plnohodnotnou náhradou iných zdrojov bielkovín, ako sú mäso a vajíčka. Je možné ich ale zaradiť ako lepšiu variantu sladkostí. Sú dobrým pomocníkom v prípade, ak ste napríklad na cestách a nemáte čas.

Energetická hodnota – kalórie

Prívlastok proteínová nemusí vždy znamenať, že ide o zdravú potravinu. Musíte si uvedomiť, že aj proteínové tyčinky majú kalórie. Môže sa pokojne stať, že proteínová tyčinka bude mať rovnaké množstvo kalórií ako vaša obľúbená čokoládová tyčinka, ktorú ste zaradili medzi nezdravé.

V obchodoch môžeme nájsť tyčinky s rôznymi energetickými hodnotami. Nízkoenergetické tyčinky obsahujú približne 380 kalórií na 100 gramov. Tie sú vhodné napríklad aj pri redukčných diétach. Samozrejme, nie denne a v primeranom množstve. Zlatá stredná cesta sú strede-energetické tyčinky, s obsahom kalórií približné 430 kalórií na 100 gramov. Nájdeme aj také, ktoré majú 480 kalórií. Tie pri chudnutí odporúčame vynechať.

Pri kúpe by ste teda v prvom rade mali rozmýšľať, či vám ich celkové kalórie nenarušia váš progres. Dávajte si pozor napríklad na polevy. Tie môžu navýšiť energetický hodnotu až o 20%.  

Čo obsahujú proteínové tyčinky?

V proteínových tyčinkách môžeme nájsť celé spektrum makro aj mikro živín. Otázkou je, v akom pomere. Pozrime sa teda na to, aké zastúpenie by mali mať bielkoviny, sacharidy, tuky, vláknina ale aj vitamíny a minerály.

Bielkoviny

Ako vyplýva z názvu, proteínová tyčinka by mala obsahovať viac proteínov – bielkovín ako klasické tyčinky. Spomedzi ostatných makro živín by malo byť bielkovín najviac. Mali by predstavovať približne 40% z hmotnosti tyčinky. Väčšinou ide okolo 20 až 30 gramov bielkovín. Ak ich tyčinka obsahuje menej, nie je to dobrá voľba. Naopak, nad 50% je veľmi dobré.

Bielkoviny v tyčinkách môžu pochádzať z rôznych zdrojov. Tu platí, čím pestrejšie je ich zastúpenie, tým lepšie. V obchodoch môžete nájsť tyčinky, ktoré obsahujú len jeden zdroj bielkovín, ale aj päť. Zväčša však ide o 2-3 zdroje. Najčastejšie sa môžete stretnúť so srvátkovým proteínom, ktorý obsahuje ideálny pomer aminokyselín, čo je pre telo, najmä športovcov, prospešné. Okrem toho môžu proteínové tyčinky obsahovať sójový proteín alebo rastlinné formy bielkovín, ako mlieko, vajce, hrach či ryža.

Sacharidy

V proteínových tyčinkách nesmú chýbať ani sacharidy. Predsa len ide zvyčajne o rýchly snack alebo olovrant, a vy chcete, aby vám dodali energiu. Ako prvé telo čerpá energiu práve zo sacharidov. Keďže ide o rýchly zdroj energie, ideálne je ich konzumovať pred fyzickou aktivitou.

Čo sa týka ich množstva, nemali by presiahnuť obsah bielkovín. Ideálny pomer je medzi 20-30 % z celkovej hmotnosti, Ak tyčinka obsahuje sacharidov viac, nejde o príliš vhodnú variantu.

Dôležitá informácia na obale sú aj cukry. Tie taktiež zaraďujeme medzi sacharidy ale chceme, aby ich bolo čo najmenej. Nemôžete si všímať len absolútny obsah sacharidov, ale aj ich pôvod. Ak obsahuje tyčinka okrem samotného cukru glukózový sirup či fruktózový sirup, nebude taká zdravá, ako na prvý pohľad vyzerá.

Dnes sa výrobcovia snažia nahradzovať cukor inými sladidlami, ktoré prezentujú ako zdravšie. Ide o látky takzvané polyoly, kde patrí napríklad xylitol, maltitol alebo sorbitol. Sú rovnako sladké ako cukor. S tým rozdielom, že neobsahujú takmer žiadne kalórie a neovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Aj tieto sladidlá však majú svoje nevýhody. Vaše telo má problém tieto látky vstrebať, čím narušujú vstrebávanie ostatných látok v črevách a môžu spôsobovať hnačky.

Nemusíte sa ale kvôli tomu proteínových tyčinkám vyhýbať. V primeranom množstve je to poriadku, vyhnite sa ich nadmernej konzumácii, ktorá vám môže spôsobiť spomínané zdravotné problémy.

Tuky

Áno, proteínové tyčinky obsahujú aj tuky. Nie vždy ale ide o tie nezdravé. Často ide o tuky, ktoré obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú naopak pre telo prospešné. Telo si ich navyše nevie vytvoriť samo, a tak ich musí prijať zo stravy. V proteínových tyčinkách by ich podiel nemal presiahnuť 15%.

Opäť by ste si nemali všímať len ich absolútny obsah, ale aj pôvod. Nežiadúci je napríklad palmový olej. Naopak, v poriadku sú kokosové maslo a olej, mandle, orechy, semienka alebo tiež mliečne tuky.

Vláknina

Denne by ste mali prijať približne 30 gramov vlákniny. Aj proteínové tyčinky vám v tom môžu pomôcť. Môžu jej obsahovať až 15 gramov.

Vitamíny a minerály

V proteínových tyčinkách nájdeme aj vitamíny a minerály. Nie je to ale ich hlavý účel, preto sa nemusíte nimi príliš zaoberať. Je fajn, ak nejaké vitamíny a minerály obsahujú, je to však zanedbateľné množstvo.