avokado

6 dôvodov, prečo konzumovať avokádo

1. Avokádo je plné zdravých tukov

Zaujímavosťou je, že obsahuje nízke množstvo LDL cholesterolu, ktorý nie je pre nás prospešný. Jeho konzistencia pripomína maslo, ktoré ho obsahuje mnohonásobne viac. Konzumáciou avokáda prijímate zdravé tuky, čím predchádzate srdcovo-cievnym ochoreniam. Avokáda si môžete dopriať viac, ako iných tukov, pričom tuky ako také sú veľmi dôležité najmä pri zvýšenom športovom zaťažení. Avokádo tiež predstavuje výbornú alternatívu pre ľudí, ktorí majú alergiu na bielkovinu kravského mlieka.

2. Avokádo je plné vitamínov

Okrem nenasýtených mastných kyselín je avokádo zdrojom mnohých vitamínov. Tie sú podstatné pre správnu regeneráciu a zvyšovanie výkonnosti. Obsahuje napríklad vitamíny C, E a najmä vitamíny skupiny B, ktoré rozhodujú o rýchlosti transformácie potraviny na energiu.

3. Avokádo je zdroj kvalitnej energie pred výkonom

Pre maximálne využitie avokáda na zvyšovanie športovej aktivity je vhodné ho konzumovať ráno, alebo na desiatu. Najsprávnejší čas je cca 1,5 h pred fyzickou aktivitou, kedy sa avokádo stáva výborným zdrojom energie pre výkon.  Neodporúčame konzumovať avokádo tesne po fyzickej aktivite, kedy by tuk z avokáda výrazne znížil regeneračnú schopnosť organizmu.

4. Avokádo obsahuje prospešné minerály

Avokádo obsahuje minerály, ktoré zlepšujú funkciu svalového aj nervového systému. Ide najmä o draslík a horčík. Ak budete pravidelne užívať horčík, nie len z avokáda, bude to pre váš organizmus prínosom. Horčík totiž zmierňuje podráždenosť a nervozitu, ovplyvňuje správnu stavu kostí a udržuje v dobrom stave váš obehový systém.  Draslík zase napomáha udržiavať hladinu vášho krvného tlaku a zabezpečuje správnu činnosť obličiek. Priaznivý vplyv má tiež na vašu pokožku.

5. Avokádo je plné antioxidantov

Ak patríte medzi ľudí, ktorí radi vykonávajú kardio, mali by ste zbystriť pozornosť. Pre kardio cvičenie je typické, že sa pri nich zadýchame a pri zvýšenom zadýchaní v našom tele vznikajú voľné radikály. Práve antioxidanty napomáhajú voľné radikály znížiť. Avokádo je plné antioxidantov a tak určite porozmýšľajte o zaradení tejto zázračnej potraviny do jedálnička.

6. Avokádo má všestranné využitie a výborne chutí

Využitie avokáda je naozaj všestranné. Dá sa konzumovať hneď na niekoľko spôsobov. Vďaka jeho konzistencií je vhodné na prípravu nátierok. Výborne tiež môže poslúžiť na spestrenie do šalátov alebo do smoothie. Tepelne upravovať avokádo sa neodporúča, ale ak už, tak čo najkratší čas. Ak nie ste v kuchyni príliš kreatívny, zvoľte najjednoduchšiu variantu. Roztlačte zrelé avokádo a podávajte s celozrnným pečivom. Dochutiť si ho môžete podľa seba. Odporúčame napríklad rôzne oriešky, citrón, soľ, korenie, zeleninu a podobne.